Vápenka Velká Dohoda

Devět vápenických rodin uzavřelo Velkou dohodu a následně spolu postavili v malebném Moravském krasu vápenku, která se stala významnou technickou památkou. V průběhu půl století zde zapálené rodiny vypálily více než milion tun vápna, což současné generace obdivují jako příklad technické inovace a pracovní píle.

Reklama

Lom pro dobrodruhy

Dnes vápenka Velká Dohoda neslouží pouze jako historická připomínka tvrdé práce, ale také jako atrakce pro vyznavače adrenalinu. Lom vedle vápenky se proměnil ve sportovní ráj, kde si turisté mohou vyzkoušet své dovednosti při lezení či zdolávání ferrat.

Technická památka v srdci Drahanské vrchoviny

Nachází se v okrese Blansko v Jihomoravském kraji a těší se velkému zájmu návštěvníků. Vápenka, ležící ve výšce 506 m nad mořem, se podařilo zrestaurovat do současné podoby, která návštěvníkům umožňuje vrátit se v čase a uzřít, jak vznikalo vápno, které bylo nejen důležité pro stavebnictví, ale mělo i další průmyslová uplatnění.

Atrakce a návštěvy

Kromě skalních stěn a ferrat nabízí lom i další zajímavé aktivity. Návštěvníci mohou prozkoumat vápencové jeskyně a užít si krásné procházky v okolní přírodě. Navíc, díky technickému zázemí vápenky, jsou zde často pořádány odborné exkurze a workshopy, které přibližují historii a technologické postupy při výrobě vápna.

Přírodní a kulturní zajímavosti

Lokalita Vápenky Velká Dohoda je ideálním místem také pro milovníky přírody. Nachází se v blízkosti dalších přírodních krás Moravského krasu a nabízí výhledy na Drahanskou vrchovinu. V okolí najdete spoustu turistických tras a naučných stezek, které vás provedou fascinujícím krajem bohatým na přírodní a kulturní poklady.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu