Valdická brána

Valdická brána v Jičíně je jednou z nejznámějších historických staveb v Královéhradeckém kraji. S výškou 52 metrů okouzlí návštěvníky působivým výhledem na město a okolní krajinu. Brána, jež byla původně součástí městských hradeb, se stala dominantou města, kterou nelze přehlédnout. Tato majestátní stavba slouží nejen jako rozhledna, ale také jako významný historický památník, který připomíná bohatou minulost Jičína.

Reklama

Historie a architektura Valdické brány

Valdická brána byla postavena na počátku 17. století jako součást pevnostního systému města Jičína. Úlohou brány bylo chránit město před vnějšími útoky a sloužit jako hlavní vstupní bod. Architektonicky se jedná o typickou ukázku renesančního stylu, což je patrné z dekorativních prvků a pečlivě provedených detailů. Vrchol brány je zdoben výrazným cimbuřím, které dodává stavbě impozantní vzhled.

Současné využití

Valdická brána dnes funguje jako populární vyhlídková věž, která je přístupná široké veřejnosti. Návštěvníci mohou vystoupat po vnitřním schodišti až na vyhlídkovou plošinu, odkud se jim naskýtá panoramatický výhled na město Jičín i širší okolí, včetně malebného Českého ráje. Kromě nádherného výhledu zde mohou obdivovat i historické výstavy, které mapují bohatou historii Jičína a jeho okolí.

Okolí a tipy na výlet

Rozhlédněte se z Valdické brány a naplánujte si výlet do blízkého Českého ráje, který je známý svými pískovcovými skalami, hlubokými lesy a romantickými zříceninami. Přímo v Jičíně můžete navštívit i další historické památky, jako je například Valdštejnský zámek nebo zámecký park s krásnými alejemi. Pro milovníky regionální kultury a gastronomie je město Jičín taktéž ideálním místem k objevování místních specialit a tradicí.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu