UNESCO: Vila Tugendhat

V městské části Brno – sever, konkrétně na adrese Černopolní 45, se nachází ikonická vila Tugendhat. Tato architektonická perla, která byla v roce 2001 zapsána na Seznam památek UNESCO, je jedním z nejvýznamnějších příkladů moderní architektury ve střední Evropě.

Reklama

Architektura a design

Vilu Tugendhat navrhl slavný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe na přání manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Stavba byla dokončena v roce 1930 a hned se stala ikonou funkcionalistické architektury. Imponující je především její čistota linií, použití moderních materiálů a inovativní konstrukční řešení. V interiéru vily naleznete široká okna s výhledem na Špilberk a Petrovy sady, což dodává prostorám nesmírnou vzdušnost a propojení s okolní přírodou.

Technologické inovace

Jednou z nezapomenutelných vlastností vily je systém sestupných oken v hlavním obývacím pokoji. Pomocí jednoduchého mechanismu lze tato okna zcela sklopit do podlahy, což vytvoří dojem otevřeného prostoru bez jakýchkoliv bariér. Svým pokrokovým přístupem vila předběhla svou dobu, jak ve stavební technologii, tak v estetickém pojetí.

Historické pozadí

Vila Tugendhat má bohatou historii a její osud byl různorodý. Po odchodu rodiny Tugendhatových z Československa před začátkem druhé světové války byla vila využívána nacistickou i sovětskou armádou. V poválečných letech sloužila jako rehabilitační středisko, což vedlo k značným změnám v interiéru. Až po roce 1992 začala její rozsáhlá rekonstrukce, díky níž byla vila navrácena do původního stavu a zpřístupněna veřejnosti.

Návštěva vily Tugendhat

Pro návštěvníky je nutná rezervace, a to díky velkému zájmu a omezené kapacitě prohlídek. Vila poskytuje nejen možnost prohlédnout si její jedinečný interiér, ale také zažít atmosféru místa, kde se psala historie moderní architektury. Prohlídky jsou vedeny odbornými průvodci, kteří vás seznámí s detaily architektury, historie a kulturního významu tohoto jedinečného místa.

Reklama

Jak se dostat do vily Tugendhat

Dostupnost vily je velmi dobrá. Z centra Brna se lze k vile dostat městskou hromadnou dopravou, konkrétně tramvají nebo autobusem. Pro motoristy je k dispozici omezené parkování v blízkosti vily. Nejbližší ulice jsou ulicemi Černopolní, Drobného a Lužánecká.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu