UNESCO: Třebíč

Třebíč je fascinující město na Vysočině, které se pyšní dvěma unikátnostmi zapsanými na seznamu UNESCO – židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa. Tato historická perla získala svůj zasloužený status v roce 2003, což ji činí jednou z nejnovějších českých památek na tomto prestižním seznamu.

Reklama

Židovská čtvrť

Židovské ghetto v Třebíči je jedním z nejlépe dochovaných svého druhu v Evropě. Paradoxní je, že za svůj současný stav vděčí rozhodnutí z minulého režimu, kdy bylo nařízeno jeho zbourání. Díky tomu však zůstalo zakonzervováno bez zásahů, které by jinak mohly narušit jeho autenticitu. Židovská čtvrť je plná klikatých uliček, malebných náměstí a historických budov, které připomínají bohatou historii židovské komunity ve městě.

Synagoga a Židovský hřbitov

Nemůžete si nechat ujít návštěvu místní synagogy a židovského hřbitova. Synagoga, postavená v 17. století, dnes slouží jako muzeum židovské kultury. Židovský hřbitov je jedním z nejstarších a největších v České republice, s mnoha historickými náhrobky, které dokumentují život a smrt místní židovské komunity.

Bazilika sv. Prokopa

Bazilika sv. Prokopa je dalším klenotem Třebíče, který se díky své unikátní architektuře a historickému významu dostal na seznam UNESCO. Tato románsko-gotická stavba byla postavena ve 13. století a je významným příkladem středověké církevní architektury. Interiér baziliky je bohatě zdobený, se zvláštním důrazem na gotické detaily a nádherné fresky.

Unikátní architektonické prvky

Bazilika se může pochlubit několika unikátními architektonickými prvky, včetně monumentálního západního portálu a kryptou, která je jedním z nejlépe dochovaných románských prostorů v České republice. Návštěvníci si také mohou prohlédnout krásné vitráže a oltáře, které svědčí o historickém a duchovním významu této stavby.

Reklama

Třebíč tedy nabízí jedinečnou kombinaci židovského kulturního dědictví a středověké křesťanské architektury, což z ní činí neocenitelný klenot našeho kulturního dědictví. Kromě historických památek je město také ideálním výchozím bodem pro výlety do malebné krajiny Českomoravské vrchoviny.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu