Svatobor

Svatobor, impozantní vrchol a nezaměnitelný symbol Sušice, dominuje krajině Svatoborské vrchoviny, která je součástí Šumavského podhůří. Pouhých necelých dva kilometry západně od města se tyčí do výšky 843 metrů nad mořem a láká návštěvníky nejen svou přírodní krásou, ale také bohatou historií a skvělými výhledy.

Reklama

Historie a kulturní vzácnosti

Vrchol Svatobor má dlouhou tradici jako oblíbený výletní cíl. Už v roce 1934 byla na jeho vrcholu vystavěna rozhledna, ze které se naskýtá úchvatný výhled na široké okolí. Tato původní rozhledna stála až do roku 1941, kdy byla nahrazena současnou, 31 metrů vysokou železobetonovou věží. Rozhledna je oblíbeným cílem turistů, jak pro svůj nádherný výhled, tak i pro svou technickou zajímavost.

Turistické trasy a atrakce

Na Svatobor vede několik turistických tras, z nichž nejznámější je ta, která začíná přímo ve městě Sušice. Trasa z města je vhodná pro pěší turisty i cyklisty a je dobře značená. Během stoupání se turistům nabízí možnost obdivovat krásnou přírodu Šumavského podhůří. Na vrcholu čeká odměna v podobě úchvatného výhledu na Sušici a okolní krajinu, který je za jasného počasí opravdu dech beroucí.

Příroda a geologie

Geomorfologicky patří Svatobor do Šumavského podhůří, což je oblast známá svým členitým terénem a pestrou geologickou strukturou. Vrchol je tvořen převážně žulou, což je důvodem jeho odolnosti a specifického tvaru. Okolní lesy jsou bohaté na smíšené porosty, které poskytují útočiště četným druhům fauny a flóry. Při troše štěstí můžete spatřit například jelena evropského či různé druhy ptactva.

Praktické informace

Svatobor je snadno dostupný po celý rok. V letních měsících je ideální pro pěší túry a cyklistiku, v zimě zase oceníte možnosti skialpinismu či sněžnicových výletů. Na vrcholu je turistická chata, která nabízí občerstvení a možnost odpočinku. Díky snadné dostupnosti a rozmanitým možnostem výletů je Svatobor oblíbeným místem nejen mezi místními obyvateli, ale i mezi turisty ze širšího okolí.

Reklama

Přijďte a poznejte tento unikátní kout Plzeňského kraje, který nabízí kombinaci přírodní krásy, historické zajímavosti a skvělých turistických zážitků.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu