Staronová synagoga

Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.

Reklama

Historický význam

Staronová synagoga byla postavena ve 13. století a je neodmyslitelnou součástí historie pražské židovské obce. Díky své architektuře, která kombinuje prvky rané gotiky a románského slohu, představuje významný příklad středověké církevní stavby. Synagoga byla svědkem mnoha důležitých událostí a její stěny pamatují na staleté příběhy a tradice židovského života v Praze.

Architektura a interiér

Vstup do synagogy je charakteristický kamenným portálem zdobeným květinovými a geometrickými ornamenty. Interiér je prostorný a vzdušný, s vysokými klenbami a gotickými okny, které propouštějí přirozené světlo. Synagoga má dvě hlavní částí: modlitební sál a galerii pro ženy, která byla přistavěna později. Staronová synagoga se pyšní krásně zdobeným Aron ha-Kodešem (schránkou na Tóru) a tradičními lavicemi z masivního dřeva.

Legenda o golemovi

Jedna z nejznámějších legend spojených se Staronovou synagogou je příběh o rabbi Löwovi a golemovi. Robotický sluha, vytvořený z hlíny za účelem ochrany židovské komunity, měl údajně svůj příbytek na půdě synagogy. Tento tajemný příběh přitahuje návštěvníky z celého světa a dodává synagoze zvláštní auru mystiky.

Současné návštěvy

Staronová synagoga je přístupná veřejnosti a turistům po většinu roku, s výjimkou židovských svátků a sobot, kdy je uzavřena pro bohoslužby. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si interiér budovy a dozvědět se více o historii židovské obce v Praze prostřednictvím informačních tabulí a průvodců.

Reklama

Praktické informace

Pro návštěvníky je doporučeno si předem zjistit aktuální otevírací dobu a případně si zakoupit vstupenky online, zejména v letních měsících, kdy může být nával turistů vyšší. Synagoga se nachází poblíž stanic metra a tramvaje v centru Prahy, což usnadňuje přístup pro domácí i zahraniční návštěvníky.

Návštěva Staronové synagogy nabízí jedinečný pohled na bohatou historii a kulturu pražské židovské komunity a je neodmyslitelnou součástí každýho kulturně-historického výletu po hlavním městě České republiky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu