Šroubený

Vrch Šroubený se tyčí v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Česká Lípa, a nabízí nádherný výhled na Máchovo jezero, které patří mezi nejoblíbenější rekreační destinace v České republice. K vrcholu vede značená turistická cesta, která vás provede malebným borovým lesem, jehož vůně doplňuje klidnou atmosféru této oblasti.

Reklama

Borové lesy a panoramatické výhledy

Lesy, které obklopují Šroubený, jsou plné borovic a poskytují nádherná zákoutí pro milovníky přírody. Turisté mohou cestou k vrcholu narazit na různé druhy rostlin a ptactva, což dělá z této cesty nejen vizuálně, ale i biologicky atraktivní procházku.

Havraní skála

Jedním z výrazných bodů na Šroubeném je Havraní skála, která ještě více umocňuje panoramatické zážitky. Tento skalní útvar je často vyhledáván jak turisty, tak i místními obyvateli pro svou jedinečnou krásu a fotogeničnost.

Historické souvislosti

Mnozí turisté mohou být překvapeni, když se dozvědí, že Máchovo jezero, na které je z Šroubeného dokonalý výhled, bylo vytvořeno uměle na příkaz Karla IV. v roce 1366. Tento historický prvek dodává celému okolí další vrstvu zajímavosti.

Rekreační aktivity

Máchovo jezero není jen vizuálním lákadlem, ale také centrem pro různé rekreační aktivity jako plavání, vodní sporty či rybaření. Spojení těchto aktivit s túrou na Šroubený dává možnost zažít intenzivní a komplexní turistický zážitek.

Reklama

Praktické informace

Vrch Šroubený se nachází v nadmořské výšce 347 metrů, což z něj činí dostupný cíl i pro méně zdatné turisty. Nejbližším městem jsou Doksy, odkud vede dobře značená trasa až na vrchol. Pro turisty, kteří se rozhodnou tento výlet podniknout, je důležité mít na paměti, že cesta je nejlepší v jarních a letních měsících, kdy je počasí nejpříznivější.

Šroubený svým návštěvníkům nabízí nejen úžasné výhledy a možnost aktivního odpočinku, ale také část české historie a kultury, kterou můžete vnímat na každém kroku.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu