Sněžné jámy

Sněžné jámy lákají tisíce návštěvníků Krkonoš a milovníků vysokohorské turistiky. Tento unikátní přírodní výtvor se nachází na polské straně Krkonoš, přímo v hraničním pásmu. Sněžné jámy jsou dvě impozantní ledovcové kary – Velká a Malá Sněžná jáma – jejichž stěny padají až do hloubky 300 metrů. Nad nimi se tyčí dvě výrazné vrcholky – Vysoká, které dosahuje 1509 metrů nad mořem, a Vysoká hole (1507 m).

Reklama

Geologická a přírodní zajímavost

Sněžné jámy vznikly v období pleistocénu, kdy zdejší krajinu formoval ledovec. V současnosti jsou zdejší svahy a dna vyplněná množstvím balvanů, které nabízejí útočiště pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Rostou zde například různé druhy endemických kapradin a lišejníků, které jinde v Krkonoších nenajdete.

Panorama a výhledy

Milovníci panoramatických výhledů si přijdou na své. Z vrcholků Sněžných jam se nabízí úchvatný výhled na značnou část Krkonoš a dokonce i na vzdálenější české hory. Za jasného počasí můžete spatřit třeba i Sněžku, nejvyšší horu České republiky.

Turistická infrastruktura

Sněžné jámy jsou dostupné po četných horských stezkách. Nejpopulárnější cesta vede od Luční boudy, jednoho z nejstarších horských hotelů v Krkonoších. Po cestě se můžete občerstvit v některé z horských chat nebo se jen tak zastavit a vychutnat si krásu okolní přírody.

Typické pro Krkonoše jsou zdejší proměnlivé počasí, takže se určitě vyplatí být připravený na všechno. Přes léto může na vrcholcích Sněžných jam pálit slunce, zatímco na podzim a na jaře zde často fouká studený vítr a padá sníh.

Reklama

Historické aspekty

Při průzkumu Sněžných jam narazíte také na historické stavby. V blízkosti se nachází Sněžné jámy budova, která v 19. století sloužila jako horský hotel a dnes patří mezi nejznámější dominantu oblasti.

Adrenalinové zážitky

Pro adrenalinové nadšence nabízí Sněžné jámy ideální terén pro horolezecké výpravy. Zdejší strmé stěny a kamenité svahy jsou vyhledávané pro svou obtížnost a krásu.

Návštěva Sněžných jam je nezapomenutelným zážitkem, který kombinuje nádhernou přírodu, bohatou historii a množství turistických aktivit. Každý, kdo má rád hory a horskou přírodu, by si tuto přírodní raritu neměl nechat ujít.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu