Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum se nachází v Kamenickém Šenově v ulici Osvobození. Tento malebný region, zasazený v Lužických horách, je známý svou bohatou historií a tradicí ve sklářství.

Reklama

Historie a sbírky

V muzeu naleznete bohatou sbírku sklářských výrobků, která mapuje vývoj sklářství v regionu od jeho počátků až po současnost. Vystavené exponáty zahrnují jak tradiční české sklo, tak moderní umělecké sklo, představující mistrovství zdejších sklářů. Zvláštní pozornost je věnována sklánám a vitrážím, které byly vyráběny ve slavných sklárnách v okolí Kamenického Šenova.

Speciální expozice

Sklářské muzeum nabízí také speciální expozice zaměřené na specifické technologie a metody výroby, například techniku foukání skla nebo výrobu skleněných vinutých perel. Každá z těchto expozic umožňuje návštěvníkům nahlédnout do zákulisí sklářského řemesla a objevit tajemství, která se skrývají za nádhernými skleněnými díly.

Architektura budovy

Muzeum je umístěno v historické budově, která sama o sobě představuje architektonickou perlu. Její fasáda a interiéry odrážejí styl, jenž byl typický pro tuto oblast na konci 19. století. Kombinace starého a nového v podobě moderních expozic v historických prostorech dává muzeu zvláštní kouzlo.

Další zajímavosti a aktivity

Návštěvníci muzea mají příležitost zúčastnit se různých workshopů a ukázek, které jsou pravidelně pořádány. Mohou si zde sami vyzkoušet některé z tradičních sklářských technik, jako je foukání skla nebo rytí do skla. Navíc muzeum spolupracuje s místními školami a nabízí vzdělávací programy pro děti a studenty.

Reklama

Okolí Kamenického Šenova je přímo ideální pro turisty, kteří si chtějí užít malebné výhledy na Lužické hory a prozkoumat další kulturní a přírodní zajímavosti regionu. Navštívit můžete i nedalekou Panskou skálu, známou také jako “Varhany,” která je oblíbeným cílem výletníků.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu