Skalní město Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale je chráněný přírodní útvar pískovcových skal, který tvoří menší skalní město. Je obklopen borovými lesy a celá oblast je vyhledávána mnoha lidmi k aktivní rekreaci. Vznikla tu síť cyklostezek a toto krásné prostředí dalo podnět k vytvoření mikroregionu Toulovcovy maštale, sdružující 11 okolních obcí.

Reklama

Přírodní krásy a aktivity

Pokud hledáte ideální místo pro outdoorové aktivity, Toulovcovy maštale nezklamou. Úžasná scenérie tvořená pískovcovými skalami, roklemi a hustými borovými lesy nabízí nespočet příležitostí pro turistiku, horolezectví a cykloturistiku. Udržované stezky a cyklostezky jsou vhodné pro jakýkoli věk a úroveň zdatnosti, takže si můžete užít den plný dobrodružství bez ohledu na vaše dovednosti.

Borové lesy

Borové lesy, které obklopují pískovcové útvary, jsou domovem mnoha druhů flóry a fauny. Milovníci přírody zde mohou objevit řadu místně ohrožených rostlin a živočichů, přičemž každé roční období přidává do scény svůj vlastní specifický kouzlo.

Historie a kultura

Skalní město je pojmenováno po pověsti o zbojníkovi Vavřinci Toulovcovi, který měl údajně v těchto skalách svůj úkryt. Tento příběh přitahuje nejen historiky, ale také rodiny s dětmi, které si mohou užít tajuplnou atmosféru místa. V okolních obcích, které tvoří mikroregion Toulovcovy maštale, naleznete také řadu kulturních památek, jako jsou starobylé kostely, kapličky a lidová architektura.

Okolní obce

Mikroregion sdružuje celkem 11 obcí, které společně pracují na rozvoji a propagaci této jedinečné oblasti. Mezi nejvýznamnější z nich patří město Proseč, kde můžete využít bohaté infocentrum s mapami a doporučeními na výlety. Místní obyvatelé jsou přátelští a často pořádají různé kulturní a sportovní akce, které zpestří váš pobyt.

Reklama

Proseč

Proseč, ležící v srdci Toulovcových maštalí, je skvělým výchozím bodem pro vaše výlety. Město nabízí různé formy ubytování, od kempů po penziony, a kvalitní restaurace s místními specialitami. Na své si přijdou i milovníci historie a architektury díky několika zachovalým historickým budovám.

Tipy na výlet

Kromě pěších a cyklistických výletů můžete navštívit množství vyhlídek, které poskytují úžasné panoramatické pohledy na krajinu Toulovcových maštalí. Každé roční období má svoji jedinečnou atmosféru – jaro a léto lákají květinovými loukami a pestrými barvami, zatímco podzimní listí a zimní sníh přináší klid a tajuplnost.

S bohatou historií, kultivovanou přírodou a širokými možnostmi pro outdoorové aktivity, Toulovcovy maštale nabízejí nezapomenutelný zážitek pro každého návštěvníka.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu