Skalní hrad Šaunštejn

Lesem pohlcený skalní hrad Šaunštejn se nachází nedaleko malé obce Vysoká Lípa a představuje jedinečnou turistickou atrakci v Ústeckém kraji. Odlehlá poloha zpřístupňuje nejen nevšední historický objekt, ale také nádherný výhled na okolní krajinu. Již samotná cesta k této středověké zřícenině skrývá mnoho krás, které nadchnou každého návštěvníka.

Reklama

Historie a architektura

Tento skalní hrad byl založen v období středověku a jeho historie sahá až do 14. století. Jeho strategická poloha na vrcholu pískovcové skály ve výšce 326 metrů nad mořem měla výrazný vojenský význam. I přes zub času si hrad zachoval část své původní podoby a dodnes upoutává svou impozantní architekturou.

Charakteristiky a zajímavosti

Jedinečnost Šaunštejna spočívá především v jeho tajuplné povaze a malebném okolí. K prohlídce láká především několik dochovaných prvků, jako jsou obilná jáma, schodiště vytesané do skály a různé vyhlídky nabízející krásné pohledy do kraje. Náročnější turisté mohou ocenit i fyzickou výzvu, kterou návštěva tohoto hradu přináší.

Výrazným bodem zájmu je také rozcestník pod hradem, který směruje k zajímavým místům v okolí. Cesta k vyhlídce nad hradem je nezapomenutelná a nabízí pohledy, které se zaryjí do paměti.

Přístupnost a okolí

Hrad Šaunštejn je obklopen hustými lesy a je přístupný pouze po turistických stezkách. Nejlépe se sem dostanete pěšky z nedaleké vesnice Vysoká Lípa, která je sama o sobě malebným místem nabízejícím pohled do tradičního života v tomto regionu. Doporučuje se být dobře připraven, jelikož stezky mohou být místy náročné.

Reklama

Tipy na výlet

Okolí hradu nabízí mnoho dalších atraktivních destinací. Po návštěvě Šaunštejna můžete pokračovat na další zajímavé turistické cíle, například na vyhlídku Rudolfův kámen nebo na Malou Pravčickou bránu. V okolí je také mnoho cyklostezek, které propojují různé přírodní a historické památky.

Šaunštejn je ideální destinací pro milovníky historie, přírody i pro ty, kteří hledají klid a relaxaci v malebném prostředí Českého Švýcarska.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu