Sirotčí hrádek

Sirotčí hrádek patří mezi naše nejscenerističtější a nejromantičtější hradní zříceniny. Nachází se v severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších, v CHKO Pálava, nad obcí Klentnice asi 4 km od Mikulova v okrese Břeclav.

Reklama

Historie a architektura

Hrad byl založen v první polovině 14. století a sloužil jako sídlo templářských rytířů. Původní účel pevnosti byl obrana proti nepřátelským nájezdům, ale postupem času hrad ztrácel na svém vojenském významu. Do dnešní doby se zachovaly především základy, zdi a část sálové věže, která dominovala celému objektu. Hrad je dokladem gotické architektury, která byla typická pro tehdejší aristokratické sídlo.”

Procházka a výhledy

Návštěvníci mohou zaparkovat své automobily v obci Klentnice a pokračovat pěšky po dobře značených stezkách, které vedou k hradní zřícenině. Cesta není náročná, a proto je vhodná pro rodiny s dětmi i starší turisty. Z vrcholu hradu se vám naskytne panoramatický výhled na vinice Mikulovské oblasti a Lednicko-valtický areál, který je zapsán na seznamu UNESCO.

Kultura a příroda

Jednou z výjimečností této zříceniny je její umístění v malebné krajině Chráněné krajinné oblasti Pálava. Přítomnost vzácné fauny a flóry z ní dělá oblíbené místo pro milovníky přírody a botanických výletů. Nedaleko zříceniny se nachází jeskyně Na Turoldu, která je známá svými krápníky a podzemním jezerem.

Tipy na další výlety

  • Mikulov: Po návštěvě Sirotčího hrádku si můžete prohlédnout historické centrum Mikulova, které je vzdálené jen pár kilometrů.
  • Lednicko-valtický areál: Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších komponovaných areálů v Evropě s nádhernými zámky a parkovými úpravami.
  • Výstavní muzeum vinařství: V Klentnici můžete navštívit malé muzeum, které se zaměřuje na historii vinařství v regionu.

Sirotčí hrádek je tak nejen místem historického významu, ale také ideálním výchozím bodem k objevování krás jižní Moravy. Každý návštěvník si zde najde to své, ať už je to historie, příroda, nebo kulturní zážitky.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu