Secesní vodárna Teplice

Secesní vodárna Teplice je jedinečným historickým objektem, který se nachází v oblasti Výšiny, městské části Teplic. Tento architektonický klenot, vybudovaný v roce 1906, je ukázkou secesního stylu, charakteristického pro počátek 20. století.

Reklama

Historický a technický význam

Vodárna v době svého vzniku plnila zásadní úlohu ve vodovodní infrastruktuře Teplic. Během svého provozu zajišťovala obyvatelům města dostatek kvalitní pitné vody. Stavba je díky svému architektonickému zpracování také důležitým příkladem technické památky. Pohled zvenčí zaujme detailně propracovanými secesními prvky a zdobnými fasádami, které jsou pro tuto dobu typické.

Architektura

Secesní vodárna je ukázkou bohaté architektonické tvorby začátku 20. století. Fasáda budovy je zdobena elegantními ornamenty, které jsou typické pro tento styl. Budova má nejen estetickou hodnotu, ale zároveň slouží jako příklad technického řešení tehdejší doby.

Situace a přístup

Vodárna se nachází ve výšce 272 metrů nad mořem a díky své poloze nabízí zajímavý výhled na okolní krajinu Českého středohoří. Přístup k vodárně je možný pěšky, případně autem, avšak je třeba počítat s určitou náročností terénu. Turisté, kteří mají zájem o technické památky a historii, by tuto lokalitu neměli vynechat.

Turistické zajímavosti v okolí

Ústecký kraj a okres Teplice nabízí mnoho dalších zajímavých míst. V okolí vodárny můžete navštívit další památky a výletní cíle jako například lázně Teplice nebo přírodní rezervace v Českém středohoří. Vodárna je tak skvělým výchozím bodem pro další objevování regionu.

Reklama

Secesní vodárna Teplice není jen památkou na technický pokrok, ale i na krásu architektury začátku 20. století. Pro návštěvníky představuje spojení historie, techniky a estetiky v jednom unikátním objektu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu