Rozhledna Žaltman

Záměr vybudovat rozhlednu i s turistickou chatou na vrchu Žaltman vznikl již v roce 1921, avšak k realizaci kamenné věže nedošlo. Rozhledna se nachází ve Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, a nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na okolní krajinu. Výška vrcholu Žaltman dosahuje 738 metrů nad mořem, což poskytuje perfektní podmínky pro panoramatické výhledy.

Reklama

Historie

Klub českých turistů z Malých Svatoňovic byl první, kdo začal o výstavbě rozhledny na tomto místě přemýšlet. Zvažoval se projekt nákladné kamenné vyhlídkové věže spojené s turistickou chatou. Bohužel, i přes silné odhodlání členů klubu se nápad nikdy nedočkal realizace.

Okolí a přístup

Rozhledna Žaltman se nachází v oblasti Jestřebích hor. Nejbližší město je Velké Svatoňovice, odkud vede několik turistických tras. Tyto stezky jsou dobře značené a vhodné pro pěší i cyklisty. Cestou k samotné rozhledně můžete narazit na malebné výhledy a přírodní scenérie, které vás ještě více vtáhnou do atmosféry tohoto místa.

Moderní rozhledna

Přestože původní záměr z počátku 20. století nebyl realizován, moderní rozhledna byla nakonec vybudována a nabízí nádherné výhledy na Orlické hory, Krkonoše i národní park Broumovsko. Konstrukce rozhledny je zhotovena z oceli a umožňuje všem návštěvníkům bezpečný a pohodlný přístup až na vrchol, odkud se mohou kochat krásami české krajiny.

Zajímavosti

Během výstupu na vrchol se můžete dozvědět mnohé zajímavosti o místní fauně a floře díky informačním tabulím, které jsou rozmístěny podél turistických tras. Rozhledna je také oblíbeným místem pro fotografy, díky nádherným výhledům, které nabízí za každého ročního období.

Reklama

Vhodné pro rodiny i jednotlivce

Rozhledna Žaltman je skvělým cílem pro rodinné výlety, romantické procházky i individuální turistiku. Přístupové trasy jsou přístupné celoročně a oblast je známá také čistým vzduchem a klidným prostředím, což z ní činí ideální místo pro únik z městského shonu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu