Rozhledna Kalamajka

V malebném Středočeském kraji, konkrétně v okrese Benešov, se nachází jedna z novějších turistických atrakcí – rozhledna Kalamajka. Tato rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2021 a nahradila dřevěnou vojenskou konstrukci vyhlídky, která zde stála od roku 1931 do roku 1956 na Javořické hůrce.

Reklama

Poloha a přístup

Rozhledna Kalamajka se nachází v blízkosti města Javorník, které leží v nádherné Středočeské pahorkatině. Přístup k rozhledně je možný po značených turistických cestách, které vás provedou malebnou krajinou plnou zeleně.

Historie a výstavba

Původní vyhlídková konstrukce sloužila vojenským účelům a byla postavena z provizorních dřevěných materiálů. Po její demolici v roce 1956 zde došlo k několika pokusům obnovit vyhlídkové místo, avšak teprve roce 2021 se podařilo úspěšně realizovat novou moderní rozhlednu. Tato nová stavba poskytuje nejen překrásné výhledy, ale také slouží jako důstojná připomínka historického místa.

Technické parametry

– **Výška rozhledny:** 35 metrů
– **Nadmořská výška stanoviště:** 579 m n.m.
– **Materiál:** Hlavně dřevo a ocel
– **Přístup:** Celoroční, zdarma

Výhledy a atrakce

Z vrcholu rozhledny Kalamajka se vám naskytne impozantní panoramatický výhled na celou Středočeskou pahorkatinu. V dálce můžete spatřit i některé významné body jako například horu Blaník či další historické města v okolí. Rozhledna je oblíbeným místem nejen pro turisty, ale také pro místní obyvatele, kteří sem chodí relaxovat a obdivovat přírodní krásy.

Reklama

Další aktivity v okolí

Pokud plánujete celodenní výlet, rozhledna Kalamajka není jedinou atrakcí v této oblasti. V okolí najdete několik turistických stezek, které vás provedou krásnými lesy a vrchovinami. Na své si přijdou i cyklisté, pro které je zde připraveno několik cyklostezek různých obtížností.

Praktické informace

Parkování je možné v nedalekém Javorníku, odkud je to k rozhledně jen krátká procházka. Doporučujeme vzít s sebou dostatek vody a nějaké občerstvení, protože v bezprostřední blízkosti rozhledny nejsou žádné restaurace ani stánky s jídlem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu