Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice je fascinující přírodní útvar nacházející se mezi Stráží a Novinami pod Ralskem v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Česká Lípa. Tato umělá děrnice protíná pískovcovou skálu a má hned několik temných přezdívek jako Čertova díra, Pekelný jícen nebo Hromová rána. Její historie sahá až do 16. století, kdy byla vytvořena jako součást vodního díla na řece Ploučnici.

Reklama

Vodáci a jejich dobrodružství

Průrva Ploučnice není pouze okouzlujícím místem pro milovníky přírody a turisty, ale i oblíbenou destinací pro vodáky. Pokud je stav vody vhodný, lze se zde setkat s odvážlivci, kteří zdolávají tento úzký vodní kanál. Je třeba mít na paměti, že tato aktivita není pro osoby trpící klaustrofobií, jelikož tunel je místy velmi úzký a temný.

Přírodní památka

Tato oblast je díky své jedinečnosti a historické hodnotě vyhlášena přírodní památkou. Při výšce 295 m n.m. nabízí nádherné scenérie a příležitosti k focení, což ocení jak amatérští, tak profesionální fotografové. Kombinace vodního toku protínajícího pískovcové skály vytváří zvláštní atmosféru, která zůstává v paměti každého návštěvníka.

Okolní turistické zajímavosti

Liberecký kraj skrývá kromě Průrvy Ploučnice i další zajímavé destinace. Nedaleko lze navštívit obec Stráž pod Ralskem, která je známá především díky své vodní nádrži. Cca 15 km od Průrvy se nachází město Česká Lípa s bohatou historií a památkami, jako je augustiniánský klášter nebo vodní hrad Lipý.

Pro milovníky pěší turistiky je v okolí Průrvy Ploučnice mnoho tras a stezek, které nabízejí nádherné výhledy a možnosti k objevování dalších přírodních krás. Toto místo je také vhodné pro rodinné výlety, přičemž jeho netradičnost zaujme děti i dospělé.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu