Přehrada (vodní dílo) Dalešice

Přehrada Dalešice představuje technický zázrak na řece Jihlavě v kraji Vysočina, konkrétně v okrese Třebíč. Vybudována v letech 1970 až 1978, tato přehrada ohromuje svými impozantními parametry, které ji činí jedinečnou nejen v České republice, ale i v Evropě. S maximální hloubkou zadržované vody dosahující 85 metrů se pyšní největším vodním sloupcem v České republice, což je skutečně fascinující.

Reklama

Historie a Význam

Historie přehrady Dalešice sahá do 70. let 20. století, kdy se rozhodlo o její výstavbě. Hlavním cílem tohoto monumentálního projektu bylo vytvořit vodní zdroj pro Jadernou elektrárnu Dukovany, zajistit ochranu před povodněmi a regulovat průtok vody v řece Jihlavě. Dalešická přehrada nejenže plní všechny tyto úkoly, ale také poskytuje významné rekreační zázemí pro obyvatelstvo.

Technické Parametry

Se svou výškou hráze 100 metrů si Dalešice drží titul nejvyšší hráze v České republice. Tento technický div je zároveň druhou nejvyšší sypanou hrází v celé Evropě, hned po sypané hrázi Gura Apelor v Rumunsku. Objem vody, který přehrada dokáže zadržet, přesahuje 127 milionů kubíků, což z ní činí jednu z největších vodních nádrží na Moravě. Vzdutí vodní hladiny pak měří neuvěřitelných 22 kilometrů, což nabízí úžasné možnosti pro vodní sporty a rybaření.

Turistické Zajímavosti

Pro návštěvníky je okolí přehrady Dalešice skutečným rájem. Můžete se těšit na nádherné přírodní scenérie, turistické trasy, cyklostezky a četná místa k rekreaci jak na břehu, tak na vodě. Přehrada je také oblíbeným místem pro sportovní rybolov, kde můžete narazit na různé druhy ryb, jako jsou kapři, štiky a sumci.

Rekreační Aktivity

Návštěvníci se mohou těšit na široké spektrum rekreačních aktivit. V létě je přehrada ideálním místem pro plavání a vodní sporty jako je windsurfing, paddleboarding a jízda na malých motorových člunech. K dispozici jsou také půjčovny lodí a šlapadel, které vám umožní prozkoumat mírně zvlněné vody této překrásné nádrže. Okolní lesy a kopce jsou ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, a nabízejí úžasné výhledy na vodní plochu a okolní krajinu.

Reklama

Doporučení pro Návštěvníky

Pokud se rozhodnete navštívit Dalešickou přehradu, doporučujeme si přinést dalekohled nebo fotoaparát. Otevřou se vám nádherné výhledy, které stojí za zvěčnění. Také si nezapomeňte pohodlnou obuv pro procházky po příjemných turistických trasách v okolí. V blízkosti přehrady se nachází několik výchozích míst pro pěší túry, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Důležitou informací pro milovníky historie a techniky je možnost návštěvy informačního centra, kde se dozvíte více o výstavbě a funkci tohoto unikátního vodního díla.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu