Prašná brána

Pražská Prašná brána je zaslouženě považována za jeden z nejznámějších symbolů hlavního města České republiky. Tento gotický klenot, stojící na hranici mezi náměstím Republiky a ulicí Na Příkopě, má hluboký historický význam.

Reklama

Historie Prašné brány

První zmínky o této věži se datují do roku 1475, kdy byla zahájena její stavba. Původní účel Prašné brány byl obranný, což je patrné na jejím mohutném vzhledu. Na konci 17. století byla věž používána jako sklad střelného prachu, což jí vyneslo současné jméno.

Architektonický význam

Prašná brána je vynikajícím příkladem pozdně gotického stylu. Se svou výškou 65 metrů nabízí nádherný výhled na centrum Prahy. V interiéru věže se nachází točité schodiště se 186 schody, které vede na vyhlídkový ochoz. Její bohatě zdobená fasáda, klenoty kamenické práce a historické reliéfy dokládají mistrovství středověkých řemeslníků.

Královská cesta

Po projití Prašné brány vstupujete do Celetné ulice, čímž začíná slavná Královská cesta. Tato historická trasa vedla středověké české krále od jejich sídla až na Pražský hrad, kde byli korunováni. Cesta pokračuje přes Staroměstské náměstí, Karlův most a končí na Hradčanech.

Okolí a dostupnost

Prašná brána se nachází v živé části města, v blízkosti Obecního domu a Divadla Hybernia, což z ní činí ideální výchozí bod pro prozkoumávání dalších pamětihodností v okolí. Díky své centrální poloze je snadno dostupná jak pěšky, tak i veřejnou dopravou, s nedalekou stanicí metra a tramvajových linek.

Reklama

Zajímavosti

– Barokní úpravy po třicetileté válce přidaly věži její charakteristický štít.
– Během rekonstrukce v 19. století, vedené architektem Josefem Mockerem, byla vnějšímu vzhledu věže vrácena její gotická podoba.
– V roce 1945 po druhé světové válce byla věž opět restaurována, aby odstranila válečné škody.

Nejen pro svou historickou hodnotu a architektonickou nádheru, ale také díky své poloze na Královské cestě, zůstává Prašná brána neodmyslitelnou součástí návštěvy Prahy.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu