Prachovské skály

Prachovské skály jsou fascinující skalní pískovcové útvary, které se rozkládají východně od Jičína v Královéhradeckém kraji. Tato přírodní rezervace je součástí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Díky svým netradičním tvarům a úchvatným vyhlídkám jsou Prachovské skály velmi oblíbeným cílem turistů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Reklama

Historie a geologie

Prachovské skály vznikly v druhohorách, konkrétně v období křídy, kdy byly tyto oblasti pokryty mořem. Výsledkem dlouhodobého působení vody a větru je unikátní skalní město plné úzkých průchodů, věží a roklí. Geologická historie tohoto místa je fascinující, každý návštěvník má možnost doslova cestovat časem, když prochází mezi skalami, které tu stojí už miliony let.

Turistické trasy

Návštěvníci Prachovských skal mohou vybírat z několika značených turistických tras různé obtížnosti. Nejoblíbenější je zelená trasa, která vede kolem největších atrakcí této oblasti. Na své si přijdou jak milovníci krátkých procházek, tak zdatní turisté, kteří ocení náročnější výstupy na vyhlídky, jako je červená trasa. Některé z těchto vyhlídek, například Vyhlídka Českého ráje nebo Hlaholská vyhlídka, nabízejí panoramatické pohledy na okolní krajinu.

Fauna a flora

Prachovské skály jsou nejen geologicky zajímavé, ale i biologicky rozmanité. Rostou zde vzácné druhy rostlin, typické pro chudé písčité půdy, které skýtají ideální podmínky pro endemické druhy mechorostů a kapradin. Z fauny zde potkáte řadu druhů ptáků, jako je například sokol stěhovavý, který zde hnízdí na vysokých skalních útesech. Lesy kolem skal jsou domovem množství savců, obzvláště srnců a lišek.

Tipy pro návštěvníky

Na návštěvu Prachovských skal je nejlepší vyrazit brzy ráno nebo později odpoledne, kdy je menší nával turistů. Zároveň si vezměte pevnou obuv, protože terén může být na některých místech náročný a kluzký. Vstup do skal je zpoplatněn a pro vaše pohodlí jsou k dispozici informační tabule a odpočívadla. Pro rodiny s dětmi jsou připravené kratší okruhy, které jsou bezpečné a nenáročné.

Reklama

Turistika v Prachovských skalách je nezapomenutelným zážitkem, ať už hledáte úchvatné vyhlídky, chcete se ponořit do přírodní krásy nebo prozkoumat tajemné skalní průrvy a soutěsky. Nenechte si ujít návštěvu tohoto přírodního klenotu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu