Ploskovská kaštanka

Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází jedno z nejkrásnějších stromořadí Středočeského kraje – Ploskovská kaštanka. Tato přírodní památka je zařazena mezi chráněné památné stromy České republiky a nabízí návštěvníkům unikátní kombinaci přírody a historie.

Reklama

Historie a význam

Kaštanka byla vysázena v 19. století a od té doby slouží jako významný krajinný prvek a biotop pro řadu druhů rostlin a živočichů. Je jedním z mála zachovalých kaštanových stromořadí ve střední Evropě a díky své kráse i ekologické hodnotě přitahuje odborníky i milovníky přírody.

Co zde najdete

Kaštanka není jen běžnou alejí; jedná se o stromořadí kaštanů jedlých, které dosahují úctyhodného věku a výšky. Stromy jsou obklopeny pečlivě udržovanými trávníky a poskytují příjemný stín během teplých letních měsíců.

Fauna a flora

Díky specifickým podmínkám se v Ploskovské kaštance vyskytují vzácné druhy motýlů a ptáků, což toto místo činí ideálním pro milovníky ornitologie a entomologie. Velkou atrakcí jsou i zdejší houby, které rostou ve vlhké půdě pod kaštany.

Turistické aktivity

Kaštanka je výborným výchozím bodem pro pěší túry po krajině Křivoklátské vrchoviny. Návštěvníci mohou využít značené turistické trasy, které vedou okolo kaštanky a poskytují krásné výhledy na okolní lesy a kopce. Cyklisté jistě ocení místní cyklotrasy, které jsou dobře udržované a vhodné pro všechny úrovně zdatnosti.

Reklama

Jak se sem dostat

Ploskovská kaštanka je snadno dostupná jak autem, tak veřejnou dopravou. Nejbližší obec Žilina má dobré dopravní spojení s ostatními městy v okolí, včetně Kladna a Lhoty. Parkovací místa jsou k dispozici poblíž vstupu do kaštanky, což usnadňuje návštěvu pro rodiny s dětmi a starší osoby.

Tipy na návštěvu

  • Na jaře a v létě si nezapomeňte přinést deku a piknikový koš – kaštanka je ideálním místem pro piknik v přírodě.
  • Na podzim je kaštanka oblíbenou destinací pro sběratele kaštanů, které zdejší stromy hojně plodí.
  • V zimě, i když jsou stromy bez listí, má místo zvláštní kouzlo a nabízí poklidné procházky v zasněžené krajině.

Historie, přírodní krása a široká nabídka aktivit dělají z Ploskovské kaštanky neopomenutelnou zastávku při cestování Středočeským krajem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu