Panská skála

Panská skála, známá také jako Varhany, je nenápadný pahorek na okraji obce Prácheň, nacházející se zhruba 500 metrů na jih od hlavní silnice spojující Kamenický Šenov a Nový Brod. Tento přírodní úkaz, jehož název pochází z překladu německého Herrenhausfelsen, je jednou z nejvýznamnějších přírodních památek Libereckého kraje.

Reklama

Geologický unikát v Lužických horách

Panská skála, která dosahuje výšky 579 metrů nad mořem, je tvořena z čedičových sloupců. Tyto sloupce, jež mají průměr od 20 do 40 centimetrů, vznikly v důsledku sopečné činnosti během třetihorní éry. Svým vzhledem připomínají píšťaly varhan, což jí vyneslo právě tento druhý název – Varhany.

Přírodní a kulturní historie

Panská skála byla prvním geologickým útvarem, který byl v České republice vyhlášen za chráněnou přírodní památku již v roce 1895. Místo bylo hojně využíváno jako lom pro těžbu čediče, což vedlo k odhalení a zachování tohoto fascinujícího geologického fenoménu. Lom byl činný až do počátku 20. století a těžený čedič byl používán při stavbě silnic.

Turistické zajímavosti

Panská skála je celoročně volně přístupná a stala se oblíbeným výletním cílem pro turisty i geologické nadšence. Návštěvníci mohou obdivovat úchvatný pohled na pravidelně uspořádané čedičové sloupce a těšit se na krásný výhled na okolní krajinu Lužických hor. Kromě samotného geologického útvaru najdete v jeho blízkosti několik informačních tabulí, které poskytují zajímavé informace o historii a geologii skály.

Oblast okolo Panské skály zahrnuje mnoho dalších turistických atrakcí. V blízkosti se nachází město Kamenický Šenov, známé svou bohatou sklářskou tradicí, kde můžete navštívit Sklářské muzeum. Nedaleko také najdete krásné přírodní scenérie, které lákají k pěším výletům a objevování dalších přírodních krás.

Reklama

Pokud plánujete delší pobyt v oblasti, najdete zde několik možností ubytování, od kempů až po komfortnější hotely. Například Kemp Pod Hrází je oblíbeným místem k přenocování pro ty, kteří chtějí zůstat blízko této přírodní památky a mít možnost prozkoumat všechny její krásy důkladněji.

Panská skála je nejen místem s bohatou geologickou a kulturní historií, ale i nádhernou přírodní památkou, která zůstává nezapomenutelným zážitkem pro všechny její návštěvníky. Přijďte a objevujte tento jedinečný kousek přírody v srdci Libereckého kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu