Památník Zámeček

Nacházející se v Pardubicích, Památník Zámeček připomíná hrůzné události druhé světové války, kdy v roce 1942 na tomto místě nacisté popravili 194 obětí. Toto pietní místo je významným symbolem vzpomínky na oběti nacistického teroru a neochvějnou vůli českého národa k osvobození.

Reklama

Poloha a přístup

Památník Zámeček se nachází v Pardubicích, konkrétně v Pardubickém kraji, v okrese Pardubice. Dosahuje výšky 230 metrů nad mořem, což umožňuje snadný přístup jak místním obyvatelům, tak turistům z širšího okolí. Příjezd k památníku je dobře značený a neztratitelný, což z něj činí ideální zastávku pro návštěvníky města.

Historické pozadí

V roce 1942, během druhého stanného práva vyhlášeného protektorátními úřady, bylo na tomto území zavražděno 194 obětí, mezi kterými byli nejen místní obyvatelé, ale i lidé z různých částí země. Památník Zámeček byl postaven na místě tehdejšího nacistického popraviště a slouží jako připomínka jednoho z nejtemnějších období české historie.

Dnešní význam

Památník Zámeček je dnes nejen symbolem vzpomínky a úcty k obětem, ale i místem, kde se konají různé vzpomínkové akce a ceremoniály. Školní skupiny, historici i širší veřejnost se zde mohou seznámit s historickými událostmi druhé světové války a dozvědět se více o tehdejších tragédiích.

Co zde můžete vidět

Památník zahrnuje samotný památeční objekt a přilehlé pietní území. Na místě naleznete i různé informační panely a cedule, které poskytují podrobné informace o historických událostech spojených s tímto místem. Pro milovníky historie a vážnější zájemce o druhou světovou válku je to neocenitelné místo.

Reklama

Praktické informace

Památník Zámeček je přístupný po celý rok a vstup je volný. Pro návštěvníky je zde připraven také průvodcovský servis, který poskytuje detailní výklad a historický kontext. Nezapomeňte si přinést pohodlnou obuv, protože prohlídka může zahrnovat i krátké procházky po pietním území.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu