Památná lipová alej

Na severovýchodním okraji města Cvikov, v okrese Česká Lípa, se rozkládá jedna z nejhezčích alejí v Libereckém kraji – Památná lipová alej. Tato přírodní památka okouzlí návštěvníky svou jedinečnou atmosférou, zejména v letních měsících, kdy je alej v plném květu.

Reklama

Přírodní památka

Památná lipová alej je právem označována za přírodní klenot. Její košaté lípy, které lemují starou cestu, vytváří nádhernou a zároveň klidnou scenérii. Tato alej byla vysazena desítky let zpět a je pečlivě udržována, což jí dodává na vznešenosti. Díky své výšce 418 m nad mořem nabízí alej také krásné výhledy na okolní krajinu, což je velkým lákadlem pro milovníky přírody a fotografie.

Historický význam

Tato alej není pouze přírodní památkou, ale nese také historický význam. V minulosti sloužila jako spojnice mezi důležitými místa v regionu a byla hojně využívána místními obyvateli. Dodnes je oblíbeným místem pro procházky, ať už romantické či rodinné, a svým návštěvníkům nabízí nejen krásu přírody, ale také duchovní odpočinek.

Jak se do aleje dostat

Památná lipová alej leží na severovýchodním okraji města Cvikov a je snadno dostupná pěšky či na kole. Pro ty, kteří preferují automobilovou dopravu, je možné zaparkovat v blízkosti aleje a pokračovat pěšky. Díky své dostupnosti je ideálním místem pro jednodenní výlety.

Zajímavá místa v okolí

Okolní oblast Cvikova nabízí mnoho dalších turistických zajímavostí. Mezi nejoblíbenější patří hrad Sloup a skály v oblasti Českého Švýcarska. Město Cvikov samotné je známo svou bohatou historií a množstvím památek, které stojí zcela jistě za návštěvu.

Reklama

Také jsou zde připraveny různé stezky pro pěší turistiku a cyklotrasy, které propojují různé přírodní a historické památky v regionu. Milovníci aktivního odpočinku zde tedy zcela jistě najdou to pravé pro sebe.

Navštívit Památnou lipovou alej v Cvikově je skvělý způsob, jak strávit den na čerstvém vzduchu, obklopeni nádhernou přírodou a historií.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu