Ozubnicová trať Tanvald – Harrachov

Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se vine malebná ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova, jedinečný technický skvost na rozhraní divoké přírody a lidského důmyslu. Vybudována na počátku dvacátého století, dnes patří mezi vzácné turistické atrakce Libereckého kraje a nachází se v okrese Jablonec nad Nisou.

Reklama

Historická hodnota a technické inovace

Ozubnicová trať, známá také jako zubačka, je významná nejen svou délkou, ale i jedinečným technickým řešením. **Trať byla navržena tak**, aby překonávala strmé stoupání mezi Tanvaldem (468 m n.m.) a Kořenovem (701 m n.m.), proto je vybavena ozubnicovým systémem. Stavba trati byla zahájena v roce 1903 a slavnostně otevřena o dva roky později, v roce 1905. Tato technická památka je dodnes v provozu a poskytuje neopakovatelné jízdy historickými vlaky.

Okouzlující přírodní scenerie

Cesta po této trati není jen technickým zážitkem, ale i vizuální lahůdkou pro všechny milovníky přírody. **Objevují se zde úchvatné výhledy** na Jizerské hory s jejich hustými lesy a horskými bystřinami. Na trase můžete také zahlédnout menší vesničky a městečka jako Desná či Kořenov, která dokreslují malebnost celého regionu.

Turistické aktivity a okolní památky

Vedle jízdy ozubnicovou tratí nabízí oblast široké spektrum aktivit. **Turisté mohou využít** mnoha pěších a cyklistických tras vedoucích okolní přírodou. V zimních měsících je tato oblast oblíbená mezi lyžaři a běžkaři díky blízkosti známých lyžařských středisek, jako je Harrachov. V blízkosti trati se nachází také mnoho historických a kulturních památek, které stojí za návštěvu.

Praktické informace

Zkušenost z jízdy po ozubnicové trati je unikátní také díky zachovalým historickým soupravám, které dnes provozuje místní železniční spolek. **Jízdy jsou organizovány** především v letních měsících a během různých speciálních akcí. Pro aktuální jízdní řád a informace o vstupném doporučujeme navštívit oficiální webové stránky provozovatele.

Reklama

Ozubnicová trať z Tanvaldu do Harrachova je opravdovým klenotem severních Čech, který láká tisíce návštěvníků ročně nejen svou historickou a technickou hodnotou, ale také nádhernou přírodou a možnostmi rekreace.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu