Ostaš

Na severovýchodě Čech v broumovském výběžku se nachází Chráněná krajinná oblast Broumovsko. Její název je, jak jinak, odvozen od nejvýznamnějšího města této lokality Broumova. Dominantou celého kraje je však stolová hora Ostaš, která stojí na úzké pahorkatině vytvarované z pískovce. Tato hora je fascinující přírodní památkou, jež v sobě skýtá mnoho tajemství a krás.

Reklama

Přírodní rezervace a historie

Ostaš je známý nejen svým jedinečným tvarem, ale také svou historickou a přírodní hodnotou. Již od středověku byla hora osidlována, což dokládají různé archeologické nálezy. Přírodní rezervace Ostaš byla vyhlášena v roce 1956 a chrání unikátní pískovcové skály, rokle a suchomilné rostlinné druhy. Hora dosahuje výšky 693 metrů nad mořem a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Turistické zajímavosti

Turisté sem zavítají především za unikátními skalními útvary, které vytvářejí fascinující přírodní labyrinty. Některé z nejznámějších skalních útvarů jsou pojmenovány po svých charakteristických tvarech, například Trpaslík, Mořský kůň nebo Samarytanka. Toto místo je ideální pro turistické výlety rodin s dětmi, ale také pro horolezce, kteří zde najdou řadu výzev.

Turistické trasy a aktivity

Ostaš nabízí několik značených turistických tras, které umožňují návštěvníkům prozkoumat okolí a objevovat krásy přírody. Jednou z nejoblíbenějších tras je okruh kolem vrcholu hory, který poskytuje panoramatické výhledy na Broumovsko a Orlické hory. Kromě turistiky a horolezectví je Ostaš také populární mezi milovníky přírody a fotografy, kteří zde najdou řadu fotogenických scenérií.

Praktické informace

Ostaš se nachází v okrese Náchod, v blízkosti města Žďár nad Metují. Pro návštěvníky jsou k dispozici informační tabule, které poskytují podrobné informace o přírodních a historických zajímavostech tohoto místa. Doporučuje se vzít s sebou vhodnou turistickou obuv, jelikož některé části trasy mohou být náročnější. Ostaš je snadno přístupný jak autem, tak veřejnou dopravou.

Reklama

Chráněná krajinná oblast Broumovsko a jeho stolová hora Ostaš představují ideální místo pro všechny, kteří chtějí uniknout z ruchu měst a ponořit se do krásné a klidné přírody. Navštívíte-li tento kout České republiky, nenechte si ujít tento přírodní skvost plný historie a fascinující geologie.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu