Ornitologická pozorovatelna Lázně Bohdaneč

Na břehu Bohdanečského rybníka v Pardubickém kraji stojí unikátní ornitologická pozorovatelna, která návštěvníkům poskytuje jedinečnou příležitost pozorovat ptactvo v jeho přirozeném prostředí. Vyhlídková plošina této pozorovatelny je umístěna ve výšce 5 metrů nad zemí, což umožňuje nerušený výhled na hladinu rybníka a okolní krajinu.

Reklama

Historie a výstavba

Ornitologická pozorovatelna v Lázních Bohdaneč byla postavena jako součást širšího projektu ochrany místní fauny a flóry. Důvodem pro její výstavbu byla snaha nabídnout turistům i místním obyvatelům příležitost naučit se více o místním ekosystému, aniž by jakkoli narušovali životní prostředí. Stavba této unikátní vyhlídkové plošiny byla zrealizována díky společné iniciativě místních ornitologů a obce Lázně Bohdaneč.

Fauna a flóra

Bohdanečský rybník je domovem řady ptáků, jejichž pozorování lze z této pozorovatelny realizovat. Mezi nejčastější obyvatele patří různé druhy kachen, volavky, labutě a čápi. Pozorovatelna je také obklopena bohatou vegetací, která nabízí útočiště pro množství dalších druhů živočichů. Návštěvníci tak mají možnost shlédnout nejen ptactvo, ale i další živočichy včetně obojživelníků nebo drobných savců.

Vyhlídková plošina

Vyhlídková plošina pozorovatelny je snadno přístupná a bezpečná pro návštěvníky všech věkových kategorií. Konstrukce je postavena z přírodních materiálů, což zajišťuje harmonické začlenění do okolního prostředí. Díky své poloze je plošina ideálním místem nejen pro pozorování ptactva, ale také pro relaxaci při pohledu na přírodní krásy rybníka a jeho okolí.

Praktické informace

Ornitologická pozorovatelna je otevřena po celý rok, avšak nejlepší období pro pozorování ptactva je jaro a léto, kdy se na rybníku vyskytuje největší množství ptáků. Doporučujeme si s sebou vzít dalekohled a fotografické vybavení, aby bylo možné zachytit co nejvíce detailů. Vstup do pozorovatelny je volný, avšak návštěvníci by měli dodržovat ticho a klid, aby nerušili místní faunu.

Reklama

Přístup a doprava

Lázně Bohdaneč jsou snadno přístupné jak osobním autem, tak veřejnou dopravou. Z centra Lázní Bohdaneč je pozorovatelna dosažitelná pěšky nebo na kole po dobře značených turistických cestách. Na místě je také možnost parkování, což činí návštěvu ještě pohodlnější.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu