Odlezelské jezero

Odlezelské jezero, známé také jako Mladotické jezero, je jedinečným koutem přírody ležícím na Mladotickém potoce v malebném prostředí nedaleko obce Odlezly. Tento úžasný přírodní úkaz vznikl v roce 1872 sesuvem půdy, který zablokoval tok potoka, a vytvořil tak nádhernou vodní plochu, která je dnes součástí národní přírodní památky. Nachází se v Plzeňském kraji, konkrétně v okrese Plzeň-sever, a představuje významnou turistickou atrakci regionu.

Reklama

Historický vznik

Odlezelské jezero vzniklo při velké povodni, kdy se sesunula značná část látek břidlic a pískovců, čímž se zamezilo volnému průtoku vody. Tento jedinečný geologický jev dnes slouží nejen jako malebné místo pro odpočinek, ale také jako významná studijní lokalita pro geology a hydrology. Ještě dnes lze v okolí nalézt mnoho geologických útvarů, které svědčí o dramatických změnách, jež se zde před více než stoletím odehrály.

Flóra a fauna

Jezero a jeho okolí představují bohatý ekosystém, kde mohou návštěvníci objevit širokou škálu rostlin a živočichů. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin, jako je například rosnatka okrouhlolistá. Jezero je obklopeno hustými lesy, které poskytují útočiště pro mnoho druhů ptáků a drobných savců. Vodní plochu obývají různé druhy ryb a obojživelníků, což činí z jezera nejen krásné, ale i biologicky cenné místo.

Turistické aktivity

Odlezelské jezero je oblíbeným cílem pro turisty a milovníky přírody. Nabízí nádherné procházky po značených turistických stezkách, které vedou kolem jezera a poskytují úžasné výhledy na vodní plochu a okolní krajinu. Pro aktivní návštěvníky je zde možnost rybaření a pozorování ptáků. Přímo u jezera se také nachází několik míst, kde si můžete posedět a vychutnat si klid a krásu přírody.

Jak se sem dostat

Do oblasti je možné se dostat autem, přičemž parkoviště je k dispozici nedaleko od jezera. Alternativně můžete využít vlakové spojení do nedaleké obce Mladotice a poté pokračovat pěšky po vyznačené turistické stezce. I cyklisté si přijdou na své, jelikož okolí je protkáno řadou cyklotras, které umožňují přístup k tomuto krásnému jezeru.

Reklama

Odlezelské jezero je skvostem plzeňské přírody, který stojí za to navštívit nejen pro svou historickou hodnotu, ale i pro svůj nenapodobitelný přírodní půvab. Každá návštěva přináší nové zážitky a objevování zdejšího fascinujícího světa.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu