Nový Hrad u Adamova

Nový Hrad u Adamova, nacházející se v Jihomoravském kraji, je malebnou zříceninou, která stojí na vyvýšeném místě v záhybu řeky Svitavy mezi Blanskem a Adamovem. Toto místo je oblíbeným cílem turistů i historiků díky své bohaté minulosti i současným úpravám, které mu dodávají nový lesk.

Reklama

Historie a Architektura

Původní středověký hrad byl postaven ve 14. století a sloužil jako pevnost k ochraně okolního území. V průběhu staletí hrad prošel několika změnami majitelů i vzhledu. Dnes je zachována především jeho zřícenina, která přitahuje návštěvníky jak svou tajemnou atmosférou, tak krásnými výhledy na okolní krajinu.

Současné Úpravy

V posledních letech zde probíhají rozsáhlé úpravy, které mají za cíl nejen zlepšit přístupnost hradu, ale také zachovat jeho historickou hodnotu. Součástí rekonstrukce je i obnova některých částí zdiva a instalace informačních tabulí, které návštěvníkům přibližují historii tohoto místa.

Co Vidět a Zažít

Návštěvníci se mohou těšit na několik zajímavých lokalit uvnitř areálu Nového Hradu. Patří sem například:

  • Hradní nádvoří – klidné a malebné místo, ideální pro krátký odpočinek během prohlídky.
  • Věž – z níž se otevírá nádherný výhled na Drahanskou vrchovinu, jejíž vrcholky dosahují až 406 metrů nad mořem.

Okolí hradu

Hrad se nachází v malebné Drahanské vrchovině, což nabízí spoustu příležitostí pro pěší i cyklistické výlety. Husté lesy, meandrující řeka Svitava a tiché lesní cesty tvoří ideální kombinaci pro milovníky přírody.

Reklama

Blízkost měst Blansko a Adamov znamená, že návštěvníci mají k dispozici také dobrou infrastrukturu včetně restaurací, kaváren a ubytovacích zařízení, kde mohou nabrat síly před dalším putováním po krásách jižní Moravy.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu