Novozámecký rybník

Novozámecký rybník nedaleko obce Zahrádky v okrese Česká Lípa se rozkládá na území Ralské pahorkatiny. Rozloha vodní plochy je přibližně 240 hektarů, z toho ovšem zhruba 200 hektarů pokrývá rákosí. Jde o největší vodní plochu porostlou rákosím v České republice.

Reklama

Historie a vznik

Novozámecký rybník byl založen již ve středověku, konkrétně v 14. století, a to za účelem chovu ryb. Postupem času se rybník stal významným nejen pro své hospodářské využití, ale také pro svou ekologickou hodnotu. Díky množství rákosí se zde nachází jedinečný ekosystém, který poskytuje útočiště mnoha druhům ptactva a obojživelníků.

Přírodní bohatství

Novozámecký rybník je jedním z přírodně nejvýznamnějších míst v Libereckém kraji. Rákosové porosty tvoří ideální prostředí pro rozmnožování a hnízdění mnoha druhů ptáků, včetně vzácných druhů, jako jsou chřástal kropenatý nebo bukač velký. Při troše štěstí můžete zahlédnout i ledňáčka říčního.

Flóra a fauna

Kromě ptáků se v oblasti rybníka vyskytuje také bohatá populace obojživelníků a plazů, například ropucha obecná, skokan hnědý či zmije obecná. Rákosí je domovem pro různé druhy hmyzu, které přitahují další živočichy. Flóra okolí rybníka je také velmi rozmanitá, najdete zde třeba různé druhy orobinců a kosatic.

Turistické trasy a aktivity

Rybník je přístupný po značených turistických trasách, které nabízejí nádherné výhledy na vodní plochu a okolní přírodu. Doporučujeme vycházku po naučné stezce, která vás provede nejzajímavějšími místy v okolí rybníka a poskytne informace o zdejší fauně i flóře. Pro cyklisty je to ideální zastávka na delších trasách vedoucích Ralskou pahorkatinou.

Reklama

Kulturní a historické zajímavosti

V blízkosti Novozámeckého rybníka stojí za zmínku také několik kulturních a historických památek. Například zámek Zahrádky, který je skvělým příkladem barokní architektury. Za návštěvu stojí také zřícenina hradu Ronov, odkud je nádherný výhled na celé okolí.

Praktické informace

Pro návštěvníky Novozámeckého rybníka je k dispozici několik parkovacích míst v obci Zahrádky. Doporučujeme se vybavit vhodnou obuví a případně dalekohledem pro pozorování ptáků. V létě nezapomeňte na dostatek vody a ochranu proti slunci. Některé části rybníka mohou být sezónně uzavřeny kvůli hnízdění ptáků, vždy proto respektujte místní nařízení a tabule s informacemi.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu