Nová Louka – Šámalova chata

Šámalova chata je jedinou dochovanou historickou stavbou na území tzv. Nové Louky, což je osamělé místo nedaleko Bedřichova. Tato lokalita se nachází v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Jablonec nad Nisou, a je součástí krásného pohoří Jizerské hory.

Reklama

Historie a architektura

Šámalova chata je nesmazatelně spojena se svým jménem, které získala na počest svého původního vlastníka bývalého kancléře. Původní účel stavby byl sloužit jako lovecký zámeček a během let došlo k různým úpravám a přestavbám, které však zachovaly její historický šarm. Dnes je chata vyhledávaným turistickým místem a nabízí různé služby, včetně ubytování a občerstvení.

Okolní příroda

Šámalova chata se nachází v nádherném prostředí přírodní rezervace Nová Louka. Toto místo je známé svými rozsáhlými loukami a bohatou faunou a flórou. Rezervací protéká Blatný potok, který přidává k celkovému kouzlu tohoto klidného útočiště.

Vodní prvky

Blatný potok, který protéká přírodní rezervací Nová Louka, je jednou z hlavních atrakcí pro milovníky přírody. Potok a jeho okolí poskytují skvělé možnosti pro pozorování místní fauny a flóry, stejně jako pro relaxační procházky podél jeho břehů.

Turistické aktivity

Oblast kolem Šámalovy chaty je ideální pro pěší turistiku, cykloturistiku a v zimních měsících také pro běžkování. Díky své poloze v Jizerských horách nabízí chata skvělé výchozí místo pro řadu turistických tras, které lákají jak začátečníky, tak zkušené turisty.

Reklama

Jak se sem dostat

Šámalova chata je snadno dostupná autem i veřejnou dopravou z nedalekého Bedřichova. Přístupové cesty jsou dobře značené a parkování je možné v blízkosti chaty. Pro ty, kteří preferují pěší túry, je možno se k chatě dostat po několika značených turistických trasách.

Navštivte Šámalovu chatu a objevte kouzlo Nové Louky—ať už hledáte klidné místo k odpočinku, historickou památku nebo skvělý výchozí bod pro outdoorové aktivity.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu