Negrelliho viadukt (Karlínský viadukt)

Negrelliho viadukt, známý také jako Karlínský viadukt, je významnou technickou památkou v hlavním městě Praze. Jeho starší název, viadukt Společnosti státní dráhy, odkazuje na éru jeho vzniku a stavby. Tento monument spojuje Masarykovo nádraží, které se nachází v srdci Prahy, s ostrovem Štvanice a čtvrtí Holešovice – Bubny, a je tak prvním železničním mostem, který přetíná řeku Vltavu na území Prahy. Přestože je dnes třináctým pražským mostem, má z historického hlediska nepopiratelnou důležitost.

Reklama

Historie a stavba

Viadukt byl postaven v polovině 19. století, konkrétně mezi lety 1846 a 1849, a jeho výstavba byla vedena významným inženýrem Aloisem Negrellim, po němž je dnes viadukt pojmenován. Projekt zahrnoval nejen samotný most přes Vltavu, ale i rozlehlý systém obloukových viaduktů, které celkově čítají 87 oblouků. Díky své délce, která přesahuje 1,1 kilometru, byl v době svého vzniku viadukt jedním z nejdelších železničních mostů v Evropě.

Architektura a technické detaily

Jedinečnost stavby spočívá nejen v její délce, ale i v kvalitě použitých materiálů a konstrukčních řešení. Kameny použité na stavbu byly pečlivě vybírány a dodávány z několika kamenolomů včetně těch v Jemnici a Svatoňovice. Pevná a stabilní konstrukce byla zajištěna nejen díky robustním podpěrám, ale také díky propracovanému systému vodotěsných stěn, které chránily viadukt před záplavami, jež byly v té době běžné.

Význam a současné využití

Negrelliho viadukt nebyl pouze technickým skvostem své doby, ale hrál a hraje také významnou roli v dopravní infrastruktuře města. Spojuje centra obchodu, kultury a průmyslu, což z něj činí důležitou osou pro přepravu osob i nákladů. Dnes je viadukt součástí páteřní železniční sítě Prahy a stále plní svůj původní účel, navzdory svému stáří.

Opravy a rekonstrukce

Jak se dá očekávat od stavby staré více než 170 let, viadukt prošel několika rekonstrukcemi. Největší z nich probíhala mezi lety 2017 a 2020, kdy byly odstraněny původní mostovky a nahrazeny novými, moderními materiály. Tato oprava neznamenala pouze technické vylepšení, ale také zahrnovala pečlivou obnovu historických prvků, které zachovaly autentický vzhled celé stavby.

Reklama

Negrelliho viadukt a turisté

Díky své impozantní délce, historickému významu a architektonické kráse přitahuje Negrelliho viadukt nejen odborníky na inženýrství a architekturu, ale i širokou veřejnost. Pro turisty je rozhodně jedním z nepřehlédnutelných bodů při návštěvě Prahy, poskytuje výjimečný pohled na spojení historických technologií s moderním využitím.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu