Národní divadlo

Novorenesanční budova Národního divadla, jejímž autorem je renomovaný architekt Josef Zítek, je považována za jednu z nejvýznačnějších staveb v České republice. Uchvacuje nejen svým architektonickým řešením, ale také bohatou historií a kulturním významem.

Reklama

Přestože je jeho výška pouze 198 metrů nad mořem, Národní divadlo se tyčí v srdci Prahy jako symbol české národní identity a kultury. Stavba samotná začala v roce 1868, kdy se slavnostním položením základního kamene zahájila dekády dlouhá práce na tomto monumentálním projektu. Dokončena byla až o dlouhých 16 let později v roce 1884.

Architektura a design

Svou architekturou kombinuje tradiční české prvky s novorenesančními vlivy, čímž vytváří unikátní estetickou hodnotu, která zaujme jak laiky, tak odborníky. Fasáda budovy je zdobena bohatou sochařskou výzdobou a freskami, které byly nedávno restaurovány, aby opět zářily ve své původní kráse. V interiéru se nachází nádherný několika patrový sál s impozantními malbami na stropě a vertikálně členěnými lóžemi.

Historické okamžiky

Historie Národního divadla je plná významných událostí. Ve své dlouhé existenci prošlo několika rekonstrukcemi, z nichž nejznámější proběhla po ničivém požáru v roce 1881, tři roky před dokončením stavby. Tehdy se český národ semknul a během neuvěřitelně krátké doby se podařilo divadlo nejen obnovit, ale i znovu otevřít v plné kráse. Další významné rekonstrukce proběhly v letech 1977 až 1983 a naposledy v roce 2017, kdy byla fasáda stavby opět uvedena do původního stavu.

Význam pro českou kulturu

Národní divadlo také neustále žije a dýchá kulturou. Předvádí zde mistrovská díla české i světové opery, baletu a činohry, a je domovem pro některé z nejlepších umělců a souborů v zemi. Stává se tak nejen historickým památníkem, ale i místem současné, živé kulturní tvorby.

Reklama

Pro návštěvníky je divadlo snadno přístupné prostřednictvím městské hromadné dopravy a nachází se v těsné blízkosti dalších významných pražských památek, jako je Karlův most a Staroměstské náměstí. Pokud plánujete návštěvu Prahy, rozhodně nevynechejte tuto perlu české architektury a kultury.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu