Muzeum středního Pootaví Strakonice

V srdci Jihočeského kraje, v malebném městečku Strakonice, najdete jedno z nejzajímavějších muzeí v České republice – Muzeum středního Pootaví Strakonice. Toto muzeum, jehož kořeny sahají až do roku 1894, je umístěno v prostorách strakonického hradu a po nedávné rozsáhlé rekonstrukci nabízí svým návštěvníkům zcela unikátní expozice. Strakonický hrad, kde muzeum sídlí, je národní kulturní památkou, což jenom podtrhuje význam tohoto místa.

Reklama

Expozice dud

Jednou z hlavních atrakcí muzea je expozice věnovaná dudám. Dudácká tradice je ve Strakonicích hluboce zakořeněna a je každoročně oslavována na mezinárodním dudáckém festivalu. V této expozici můžete vidět nejen samotné dudy různých typů a dob, ale také se seznámíte s tradičními českými dudáky a jejich zvyky.

Expozice historie textilní výroby

Město Strakonice se mimo jiné proslavilo svou tradicí v textilní výrobě. Ve speciální expozici můžete nahlédnout do historie této klíčové průmyslové odvětví. Muzeum se snaží autenticky představit staré techniky, stroje a nástroje používané při výrobě textilu. Je to fascinující cesta od ruční výroby k moderním průmyslovým postupům.

Expozice loutek

Další unikátní expozicí je ta zaměřená na loutky. Loutkářství má v Čechách dlouhou tradici a v Muzeu středního Pootaví Strakonice najdete bohatou sbírku loutek a marionet z různých období. Každá loutka vypráví svůj vlastní příběh a kolekce zahrnuje nejen klasické postavy, ale i moderní interpretace.

Expozice řádu maltézských rytířů

Strakonický hrad byl kdysi sídlem řádu maltézských rytířů. Muzeum tuto část historie představuje ve speciální expozici, kde návštěvníci mohou zjistit více o životě a činnosti tohoto slavného rytířského řádu. Expozice se věnuje také jejich charitativní činnosti, včetně historického sanitního vlaku, který byl nezbytným prostředkem během válečných konfliktů.

Reklama

Expozice motocyklů ČZ

Pro milovníky techniky je v muzeu připravena expozice motocyklů ČZ. Tyto motocykly, vyráběné ve Strakonicích, byly kdysi velmi populární nejen v Československu, ale i v zahraničí. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si různé modely těchto historických motocyklů a dozvědět se více o technologii a inovacích, které přinášely.

Muzeum středního Pootaví Strakonice nabízí bohatý pohled do historie a tradic regionu. Každá z expozicí je pečlivě připravena s ohledem na vzdělávací a kulturní hodnotu, a tak návštěvníci odcházejí s hlubším porozuměním této nádherné části České republiky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu