Muzeum klasického knihařství

V malebném městě Rožďalovice, které se nachází v okrese Nymburk ve Středočeském kraji, se nachází jedinečné turistické místo – Muzeum klasického knihařství. Tato obnovená historická knihařská dílna je svědkem doby, kdy zde působil proslulý umělecký knihař Jenda Rajman (1892–1965). Jde o místo, kde se stále udržuje tradice tohoto starobylého řemesla, které je tu k vidění a dokonce si ho mohou návštěvníci i sami vyzkoušet.

Reklama

Historická knihařská dílna

Samotné muzeum má sídlo v prostorách, kde Jenda Rajman pracoval a žil. Interiér dílny je věrně zachován a vybaven autentickými knihařskými nástroji a stroji, které Rajman používal ve své době. Tímto způsobem můžete opravdu nasát atmosféru tehdejšího knihařského řemesla a prohlédnout si, jak se knihy vázaly před více než stoletím.

Aktivity pro návštěvníky

Muzeum nenabízí pouze statickou prohlídku, ale návštěvníci se mohou aktivně zapojit do některých knihařských prací. Pod dohledem zkušených knihařů si zde můžete vyzkoušet různé činnosti spojené s výrobou knih, jako je vazba knihy, ražba na hřbetech či zlatá ražba. Tato interaktivní část prohlídky je oblíbená zejména mezi rodinami s dětmi, které si odnášejí nejen nové zážitky, ale často i vlastnoručně vyrobené suvenýry.

Unikátní exponáty

Mezi hlavní lákadla patří historické knihařské lisy, ruční papíry a různé knižní vazby, které zde můžete obdivovat. V muzeu jsou k vidění také speciální exponáty, jako jsou ručně psané knihy a originální knižní desky, které zdobí detaily zlacení a precizní umělecké ruční práce. Výstavní síň je rovněž plná starých fotografií, které dokumentují život a práci Jendy Rajmana a poskytují tak hlubší vhled do jeho osobního i profesního života.

Návštěva muzea

Muzeum klasického knihařství je otevřeno během celého roku, ale doporučujeme si před návštěvou ověřit otevírací dobu na webových stránkách muzea, protože může docházet k sezonním změnám. Je možné si také objednat skupinové prohlídky, které je vhodné rezervovat předem. Díky svému jedinečnému zaměření a autenticitě je toto muzeum cenným kulturním místem, které rozhodně stojí za návštěvu.

Reklama

Navštívit toto muzeum je nejen návratem do minulosti, ale také možností naučit se a ocenit dovednosti a umění klasického knihařství, které čelí výzvám moderní doby. Bez ohledu na váš věk vás jistě okouzlí atmosféra a kouzlo ruční výroby knih, která nám připomíná důležitost uchovávání kulturních tradic.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu