Mezivrata

Mezivrata je nejvyšším vrcholem okresu Benešov, nacházející se v oblasti Miličínské vrchoviny. Bod, který přitahuje turisty jak svou přírodní krásou, tak i historickými artefakty, nabízí kromě výhledů také jedinečný mix přírodních a člověkem vytvořených prvků.

Reklama

Historický význam

Na vrcholku hory Mezivrata stojí původní stará rozhledna, která má za sebou pohnutou historii. Tato konstrukce, postavená za účelem nabídnout panoramatické výhledy na okolní krajinu, se stala ikonou regionu. Vedle rozhledny se nachází televizní vysílač, který dnes už nemá takovou funkci jako kdysi, ale stále je viditelným orientačním bodem.

Přírodní krásy a turistické trasy

Oblast je ideální pro milovníky pěší turistiky. Lesní stezky lemující svahy mezivratského vrcholu jsou dobře značené a vedou přes rozmanité scenérie, od hustých lesů až po otevřené plochy s nádhernými výhledy. Turisté zde mohou nalézt odpočinek na dřevěných lavičkách nebo prozkoumat menší cestičky vedoucí k méně známým vyhlídkám.

Horská fauna a flora

Miličínská vrchovina, jejíž je Mezivrata výraznou součástí, je domovem pestré fauny a flory. Na jaře a v létě se zde rozvíjí široká škála květin, zatímco na podzim listy stromů hrají všemi barvami. Mezi běžně spatřená zvířata patří srnci, zajíci a různé druhy ptáků. Pro přírodovědce je oblast doslova rájem, kde mohou najít mnoho zajímavých druhů.

Dopravní dostupnost

Mezivrata se nachází v dobře dostupné oblasti Středočeského kraje. Do okolních vesnic a městeček vedou pravidelné autobusové spoje, které výrazně usnadňují přístup na tento vrchol. Některé turistické trasy začínají přímo v blízkosti zastávek, což je ideální pro jednodenní výlety.

Reklama

Pro milovníky cyklistiky jsou zde také vhodné trasy, které zahrnují jak méně náročné úseky, tak i výzvy pro zkušenější jezdce. Pro ty, kteří preferují klidnější formy rekreace, je oblast také skvělým místem pro pikniky a rodinné výlety.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu