Malý Jordán

Malý Jordán je jedinečné vodní dílo ležící v Jihočeském kraji, konkrétně v okrese Tábor. Tento malebný koutek přírody byl vystavěn v 50. letech minulého století jako součást komplexu vodních nádrží, které měly sloužit jako důležitý další prvek před velkou vodní nádrží Jordán. Přehrada Malý Jordán měla zejména funkci předsazené usazovací nádrže, která byla klíčová pro regulaci vodního toku a usazování nečistot, a tím přispívala k čistotě a stabilitě okolní přírody.

Reklama

Přírodní krása a okolí

Okolí Malého Jordánu nabízí návštěvníkům nádherné scenérie charakterizované mírně zvlněnou krajinou Středočeské pahorkatiny. Tento region je známý svou bohatou faunou a flórou, což přitahuje milovníky přírody, turistiky i rybaření. Rekreační možnosti jsou zde opravdu bohaté – od nenáročných procházek až po cyklistické trasy vedoucí kolem vodní plochy.

Historické pozadí a význam

Historie Malého Jordánu sahá do 50. let 20. století, kdy bylo toto dílo vystavěno s cílem zlepšit vodní management v oblasti. Svou funkcionalitu si přehrada udržela dodnes, přičemž se stala také oblíbeným výletním místem. Některé z původních technických prvků přehrady jsou dodnes dobře viditelné a poskytují zajímavý pohled na inženýrské umění té doby.

Turistické zajímavosti

Kromě samotné nádrže je v okolí možné navštívit řadu dalších zajímavostí. Například město Tábor, které je vzdálené jen několik kilometrů, nabízí řadu historických památek, muzeí a kulturních akcí. Při procházkách podél břehu nádrže můžete narazit na různé vyhlídky poskytující úchvatné výhledy na krajinu Jihočeského kraje.

Pro koho je místo určeno

Malý Jordán je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které hledají klidný úkryt v přírodě. Rovněž je oblíbený mezi rybáři díky své bohaté rybí osádce. Turisté a cyklisté si zde přijdou na své díky pestré nabídce tras a stezek. Návštěvníci si zde mohou vychutnat chvíle odpočinku, pozorovat ptáky nebo jen relaxovat u vody.

Reklama

Pro ty, kteří preferují aktivní trávení volného času, je zde možnost vypůjčení loďky či šlapadla, což umožní prozkoumat přehradu z jiného úhlu. Celkově vzato, Malý Jordán je přírodní klenot nabízející mnoho způsobů, jak si užít volný čas v krásném prostředí Jihočeského kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu