Lipová alej pod Řípem

Při toulkách po úchvatném ústeckém kraji stojí za návštěvu nejen ikonická hora Říp, ale také pod ní rozprostírající se Lipová alej. Tento státem chráněný přírodní skvost je tvořen památnými lipami, které představují významný přírodní paměťový bod. Historie aleje sahá hluboko do minulosti a nachází se v katastru obce Krabčice v okrese Litoměřice. Tato přírodní památka nese nádech historie a je skvělou ukázkou krásy a majestátnosti lipových stromů.

Reklama

Umístění a přístup

Lipová alej se rozkládá v podhůří hory Říp, která se tyčí do výšky 294 metrů nad mořem. Díky své významné geografické poloze je výborně dostupná nejen pro pěší turisty, ale i pro cyklisty a motoristy. Odkudkoli do obce Krabčice dojedete snadno a rychle, což činí Lipovou alej dostupnou atrakcí pro všechny milovníky přírody a historických památek.

Význam a ochrana

Tento přírodní skvost je charakteristický především svou historickou hodnotou a krásou. Památné lipy jsou staré stromy, které jsou dnes chráněny státem. Ochrana lip je zásadní pro zachování ekologické a kulturní hodnoty této oblasti. Návštěvníci tak mohou obdivovat nejen krásu přírody, ale i významné historické památky, které tyto stromy představují.

Okolní atrakce

Okolí samotné Lipové aleje nabízí návštěvníkům řadu dalších turistických zajímavostí. Hora Říp, která je podle pověstí místem, kde praotec Čech uzřel zaslíbenou zem, je magnetem pro turisty. Výstup na vrchol Řípu nabízí úchvatné výhledy do okolí, které stojí za tu námahu. V obci Krabčice se nachází také několik historických objektů, které doplňují celkový dojem tohoto kouzelného kraje.

Praktické informace

Navštívit Lipovou alej můžete celoročně, s každým ročním obdobím se mění její kouzlo a atmosféra. Na jaře a v létě zde návštěvníky překvapí bohatá květinová výzdoba a zpěv ptáků, zatímco na podzim se alej rozzáří barvami padajícího listí. Zima pak dodává místu klidnou až magickou atmosféru. Doporučujeme vzít si s sebou vhodné oblečení a pohodlnou obuv, neboť procházka alejí může být delší a terén místy mírně náročný.

Reklama

Foto a osobní zážitky

Na Lipovou alej se rádi vydávají také amatérští i profesionální fotografové, kteří zde nacházejí inspiraci v unikátních sceneriích. Vzpomínky, které si z této pohodové a historicky významné lokality odnesou, zůstávají v srdcích návštěvníků ještě dlouho po návratu domů.

Tak neváhejte a zažijte i vy kousek české historie pod majestátnými lípami pod Řípem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu