Letecké muzeum Kbely

Vojenské letiště v pražských Kbelích je dnes mimo jiné jedním z největších leteckých muzeí v Evropě. Přijeďte si prohlédnout 275 vystavovaných letadel, některé z nich jsou dokonce světovými unikáty. Letiště je stále v provozu, je zde dopravní letka, kde je např. hangárované A219 presidenta republiky.

Reklama

Historie a současnost

Letiště Kbely bylo založeno již v roce 1918 a od samého počátku hrálo klíčovou roli ve vojenském letectví Československa. Dnes má dvojí funkci – slouží jako aktivní vojenské letiště a zároveň hostí jedno z nejrozsáhlejších leteckých muzeí v Evropě.

Expozice a unikátní letadla

Muzeum se pyšní rozsáhlou sbírkou, jež čítá 275 letadel. Mezi nejcennější kousky patří např. letoun Avia BH-21 nebo dvouplošníky z období První světové války. Vystaveny jsou také pozoruhodné exempláře ze studené války, a to včetně několika sovětských stíhacích letadel. Při procházení hangáry naleznete i různé stroje z meziválečného období či druhé světové války.

Významné exponáty

Aero L-29 Delfín: Tento tryskový letoun, známý jako cvičný proudový letoun Varšavské smlouvy, je jedním z mnoha vystavených strojů.

SOJUZ 28: V muzeu najdete i kabinu kosmické lodi Sojuz 28, která připomíná první let československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Reklama

Messerschmitt Bf 109: Jeden z nejznámějších stíhacích letadel druhé světové války, který se dá v muzeu obdivovat v perfektním provozním stavu.

Aktivity a zážitky

Muzeum pravidelně pořádá různé akce, které navazují na letecké tradice národa. Každý rok se zde konají letecké dny, kdy návštěvníci mohou vidět některá letadla v letu. Pro děti je zde připravena interaktivní zóna, kde si mohou vyzkoušet simulace letu nebo se dozvědět více o historii letectví.

Praktické informace

Muzeum je snadno dostupné veřejnou dopravou z centra Prahy, nachází se v části Kbely. Parkování je zajištěno pro návštěvníky přímo u areálu. Otevírací doba a vstupné se mohou lišit, doporučuje se před návštěvou zkontrolovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách muzea. Pro lepší orientaci a zážitek lze využít i průvodcovské služby, jež poskytují podrobné informace o jednotlivých exponátech a historii leteckého muzea.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu