Kurzova věž – Čerchov

Rozhledna Kurzova věž na vrcholu Čerchova se nachází v malebném Plzeňském kraji, v okrese Domažlice. Tento impozantní objekt byl v dobách socialismu pro veřejnost zcela nepřístupný, jelikož se nacházel v přísně střeženém pohraničním pásmu. Dnes je však oblíbeným turistickým cílem a neodmyslitelným symbolem chodské krajiny.

Reklama

Historie a architektura

Výstavba Kurzovy věže začala na přelomu 19. a 20. století. Po svém dokončení v roce 1905 sloužila především jako turistická rozhledna. V období socialismu byla převážná část Čerchova obsazena vojenskými jednotkami a sloužila jako rádiolokátorová stanice, čímž se stala veřejnosti nepřístupnou. Teprve po roce 1989 se rozhledna otevřela návštěvníkům a umožnila jim opět vychutnávat nádherné výhledy do okolní krajiny.

Přístup a turistické trasy

Nejvyšší vrchol Českého lesa s nadmořskou výškou 1042 metrů je velmi snadno dostupný pro turisty, a to pěšky po několika vyznačených turistických stezkách. Nejčastěji využívaná trasa vede z nedaleké obce Pec. Turisté si mohou také zvolit různé délky a náročnosti výletu, od krátkých vycházek až po delší túry přes hluboké lesy a úžasné vyhlídky na okolní krajinu.

Aktivity a atrakce v okolí

Kromě samotné rozhledny nabízí okolí Čerchova mnoho dalších zajímavostí. V blízkosti se nachází i další historické památky, například starý kostel v Domažlicích nebo hrad Rýzmberk. Pro milovníky přírody je zde možnost houbaření, pozorování zvěře nebo si užít piknik u některého z místních rybníků či potoků.

Unikátní výhledy

Kurzova věž poskytuje panoramatické výhledy na celý Český les, které za dobrého počasí umožňují spatřit i vzdálenější oblasti, jako jsou Šumava nebo dokonce Alpy. Pohledy z věže jsou skutečně nezapomenutelné a stojí zato si sem udělat výlet jak v létě, tak i v zimě, kdy bílá sněhová pokrývka dodává krajině pohádkový vzhled.

Reklama

Rozhledna je výborně udržována a vybavena informačními tabulemi, které turistům poskytují nejenom historické údaje, ale i geologické a přírodní zajímavosti dané lokality. Tento klenot České republiky je tedy ideálním místem nejen pro výlety s rodinou, ale i pro náročnější turisty hledající klid a krásu přírody.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu