Kraví hora

Kraví hora je jedním z nepřehlédnutelných vrcholů Novohradských hor, tyčící se nad obcemi Dobrá Voda a Hojná Voda. Svou výškou 950 metrů nad mořem se řadí na třetí místo mezi nejvyššími horami v českobudějovickém okrese. Její svahy jsou bohatě pokryté hlavně smrkem ztepilým, což poskytuje úžasné přírodní scenérie pro návštěvníky hledající únik do přírody.

Reklama

Přírodní krásy a geologické zajímavosti

Na Kraví hoře můžete nalézt různé žulové skalní útvary, které přitahují pozornost nejen turistů, ale také geologů. Nejznámějším útvarem je tzv. Napoleonova hlava, která svou podobou zaujme každého, kdo projde kolem. Tento skalní útvar je dokonalým příkladem, jak příroda dokáže být jedinečným sochařem.

Fauna a flora

Flora tohoto místa je z větší části tvořena smrkovými lesy, které jsou domovem mnoha druhů ptáků a menších lesních zvířat. Během jarních a letních měsíců se lesy Kraví hory mění na botanickou zahradu plnou květin a lesních rostlin. Často zde můžete spatřit různé druhy hub, což láká houbaře z blízkého i dalekého okolí.

Turistické trasy a výlety

Kraví hora je cílem mnoha turistických výletů. Z Hojné Vody vede dobře značená turistická stezka, která návštěvníky zavede až na samotný vrchol. Tato trasa nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a je ideální pro rodinné výlety. Pokud máte rádi cyklistiku, kolem Kraví hory vede několik cyklostezek, které se kříží s pěšími trasami.

Historické významy

Okolí Kraví hory není jen přírodní oázou, ale také místem s bohatou historií. V blízkosti se nachází zaniklé vesnice a historické hranice, které dříve oddělovaly různé panství. Dobrá Voda a Hojná Voda jsou známé svými léčebnými prameny, které byly hojně využívány již v minulosti.

Reklama

Praktické informace

Návštěvníci mohou využít parkoviště v obci Dobrá Voda, odkud začíná hlavní turistická trasa na vrchol Kraví hory. Odtud je to přibližně 6 km. V obcích se také nachází několik penzionů a restaurací, kde si mohou turisté odpočinout a načerpat síly před nebo po výstupu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu