Klášter řádu sv. Voršily

Klášter řádu sv. Voršily, ukrytý v historickém jádru města Kutná Hora, představuje klenot církevní architektury ve Středočeském kraji. Tento architektonický skvost je částečně přístupný veřejnosti po předchozí domluvě, a to buď s vedením kláštera, nebo s vedením místního gymnázia, které zde rovněž sídlí. Tato organizace umožňuje návštěvníkům prozkoumat nejen samotnou budovu, ale také získat náhled do jejího bohatého historického pozadí.

Reklama

Historie a architektura

Klášter, který patří řádu sv. Voršily, má dlouhou a fascinující historii, která sahá hluboko do minulosti. Přestože přesné datum vzniku kláštera není zcela jisté, předpokládá se, že byl založen v průběhu 17. století. Architektura kláštera je pozoruhodná, kombinující různé stavební slohy, které odrážejí bohatství a význam této sakrální stavby v různých historických obdobích. Interiéry jsou zdobeny nástěnnými malbami a dřevěnými řezbami, jež dokládají vysokou úroveň umělecké práce tehdejších mistrů.

Život v klášteře

Klášter nebyl nikdy jen pouhou stavbou; byl centrem duchovního života a vzdělání. Řád sv. Voršily se věnoval zejména vzdělávání mladých dívek, a proto zde později vzniklo gymnázium, které pokračuje v této tradici dodnes. Mnišky, které zde žily, se zapojovaly do mnoha charitativních a vzdělávacích aktivit ve městě i okolních obcích.

Návštěva a prohlídka

Budova kláštera je částečně přístupná pro veřejnost, což umožňuje návštěvníkům obdivovat jak krásu jeho interiérů, tak si vychutnat klidné a meditativní prostředí klášterních prostor. Pro návštěvu je nutné se předem domluvit se správcem kláštera nebo vedením gymnázia. Tento postup zajišťuje, že návštěvníci nebudou rušit zdejší výchovné a duchovní aktivity.

Klášter je obklopen malebným areálem, který nabízí prostor pro klidné procházky. Okolní zahrady jsou pečlivě udržovány a poskytují ideální místo pro odpočinek. Návštěvníci mohou nejen obdivovat krásu samotné budovy, ale také se ponořit do atmosféry minulých staletí.

Reklama

Doporučení pro turisty

Pokud plánujete návštěvu kláštera, doporučuje se přinést si pohodlnou obuv, protože prohlídka může zahrnovat i chůzi po starších a méně upravených částech budovy. Fotografování je obvykle povoleno pouze na vybraných místech, proto je dobré si předem zjistit podrobnější informace. Nezapomeňte si vyhradit dostatek času, abyste si mohli v klidu vychutnat tuto výjimečnou historickou památku.

V Kutné Hoře a jejím okolí je také mnoho dalších atraktivních míst, takže návštěva kláštera řádu sv. Voršily může být skvělým výchozím bodem pro objevování dalších skvostů tohoto historicky bohatého regionu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu