Klášter premostrátů Milevsko

Milevský klášter je nejstarším klášterem v jižních Čechách, pochází z let 1184 – 1187. Zakladatelem tohoto významného premonstrátského kláštera byl pán Jiří z Milevska a na jeho výstavbě se podíleli i řeholníci a budoucí opat milevského kláštera Jarloch. Schovává se v srdci malebného Jihočeského kraje, okres Písek, kde je neoddělitelnou součástí regionálního kulturního a historického dědictví.

Reklama

Historický význam a architektura

Klášter premonstrátů v Milevsku je nejen nejstarším klášterem, ale i pravým architektonickým unikátem. Jeho základy byly položeny ve 12. století a díky své historii si klášter uchoval mnoho ze své původní románské podoby. Návštěvníky zde okouzlí zejména románská krypta, která je jedním z nejlépe dochovaných příkladů svého druhu v České republice.

Premonstrátský řád

Premonstráti, také známí jako Norbertini, jsou řeholním řádem kanovníků, který byl založen svatým Norbertem v roce 1120. Klášter v Milevsku je jedním z prvních premonstrátských klášterů v České republice a dodnes slouží jako důležité náboženské a kulturní centrum.

Co vidět a zažít

Návštěva Milevského kláštera nabízí možnost prohlédnout si více než osm století staré fresky a rukopisy, které dokumentují bohatou historii kláštera a jeho vliv na okolní region. Milovníky historie potěší prohlídky, které vás zavedou do tajemných zákoutí starodávných budov.

Turistická atrakce a aktivity

Klášter premonstrátů Milevsko je ideálním místem pro všechny, kdo chtějí poznat jedinečnou atmosféru starobylého kláštera a jeho okolí. Součástí areálu je také klášterní park, kde můžete strávit hodiny touláním mezi staletými stromy.

Reklama
  • Prohlídky s průvodcem
  • Výstavy a koncerty
  • Klášterní muzejní expozice

Nezalekajte se ani návštěvy místního kostela sv. Jiljí, který je součástí kláštera a nabízí úchvatný pohled na gotické a barokní prvky sakrální architektury.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu