Klášter Plasy

Klášter Plasy je monumentální stavba situovaná v malebné obci Plasy v Plzeňském kraji. Tento bývalý cisterciácký klášter vznikl v roce 1144 a svou obdivuhodnou historií láká návštěvníky z celého světa.

Reklama

Historické pozadí

Klášter Plasy byl založen knížetem Vladislavem II. pro cisterciácký řád, který sem přišel z bavorského kláštera Langheim. V průběhu staletí se klášter stal významným náboženským a hospodářským centrem. Významným obdobím v historii kláštera bylo baroko, kdy v 17. a 18. století prošel rozsáhlou přestavbou pod vedením významných architektů jako byl Jan Blažej Santini-Aichel. Jeho jedinečný architektonický styl je patrný i na mnoha dalších památkách po celé České republice.

Architektonické skvosty

Jedním z největších architektonických skvostů v klášteře je Santiniho konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je proslulý svou mistrovskou kombinací gotiky a baroka. Další výraznou stavbou je budova klášterní knihovny, která je významná nejen svým architektonickým stylem, ale i rozsáhlým a cenným knižním fondem.

Zajímavosti a aktivity

Klášter Plasy není jen historickým reliktem, ale i živým kulturním centrem. Areál kláštera nabízí různé prohlídkové trasy, které návštěvníky seznámí s jeho historii, architekturou a životem mnichů. Součástí prohlídek je i návštěva interiérů zámku včetně krásně zdobených sakrálních prostorů a knihovny.

V letních měsících zde probíhají různé kulturní akce, včetně koncertů, divadelních představení, a výstav. Kulturní program je rozmanitý a přístupný všem věkovým kategoriím, což z něj činí ideální místo pro rodinný výlet.

Reklama

Tipy na návštěvu

Pro návštěvu kláštera se doporučuje vyhradit si několik hodin, abyste si mohli plně vychutnat atmosféru a krásu tohoto místa. Pokud jste milovníky přírody, nezapomeňte navštívit i přilehlé parky a zahrady, které jsou ideální pro klidnou procházku nebo piknik.

Dostupnost a služby

Plasy se nachází v okresu Plzeň-sever, což činí klášter snadno dostupným nejen pro obyvatele Plzně, ale i pro návštěvníky z širšího okolí. V areálu kláštera se nachází café a obchod s upomínkovými předměty, kde si můžete zakoupit suvenýry a literaturu o historii kláštera. V blízkosti kláštera je také možnost parkování a několik ubytovacích zařízení pro ty, kteří by chtěli strávit více času v této nádherné lokalitě.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu