Kamencové jezero

Kamencové jezero se nachází v malebném Ústeckém kraji v okrese Chomutov. Tento jedinečný přírodní útvar je celosvětově ojedinělý tím, že je jediným jezerem svého druhu na světě. Druhé kamencové jezero, které se nacházelo v Kanadě, bohužel vyschlo, čímž se Kamencové jezero u Chomutova stalo zcela unikátním.

Reklama

Zajímavosti o Kamencovém jezeře

Jezero se rozprostírá v nadmořské výšce 346 metrů a jeho voda je bohatá na sírany a další minerály, které mu propůjčují léčivé účinky. Díky vysokému obsahu kamence (síran hlinito-draselný) je voda v jezeře sterilní, což znamená, že se zde prakticky nevyskytují žádné řasy ani sinice.

Turistické atrakce

Kamencové jezero není jen přírodním klenotem, ale také oblíbeným turistickým cílem. Můžete zde najít několik pláží s pozvolným vstupem do vody, což je ideální pro rodiny s dětmi. Kolem jezera se nabízí různé možnosti sportovního vyžití, například plavání, windsurfing nebo plážový volejbal. K dispozici je také široká škála občerstvení a dalšího zázemí pro návštěvníky.

Přírodní krásy a ekosystém

Okolí Kamencového jezera je bohaté na flóru i faunu, což z něj činí ideální místo pro milovníky přírody. Kolem jezera vede naučná stezka, která vám umožní dozvědět se více o místní ekologii a geologii. Pro ty, kteří rádi objevují nová a netradiční místa, je tato lokalita skutečným pokladem.

Historie a původ

Kamencové jezero vzniklo na místě bývalého dolu na kamenec, který byl zanesen vodou. Historie těžby kamence sahá až do 16. století, což z tohoto místa činí i historicky významnou lokalitu. Důlní a hutní činnost v okolí jezera přispěly k jeho současnému chemickému složení, které je tak neobvyklé.

Reklama

Pro milovníky historie je zajímavé i to, že v nedalekém Chomutově můžete navštívit řadu historických památek, což vám umožní spojit návštěvu přírody s kulturním zážitkem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu