Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí, nacházející se v samém srdci Kraje Vysočina, je fascinujícím komplexem chodeb, jež se táhnou pod historickým centrem města Jihlava. S rozlohou přibližně 50 tisíc čtverečních metrů a délkou kolem 25 kilometrů, se jedná o druhý nejrozsáhlejší podzemní systém v České republice, hned po znojemském podzemí.

Reklama

Historický význam

Podzemní chodby byly vybudovány převážně ve 14. a 15. století a sloužily původně k těžbě stříbra a uskladnění potravin. Díky své komplexnosti a rozmanitosti fungují dnes jako jeden z hlavních turistických lákadel Jihlavy. Podzemí hrálo důležitou roli také během válečných konfliktů, kdy sloužilo jako úkryt pro místní obyvatelstvo.

Struktura a zajímavosti

Labyrint chodeb se rozprostírá ve třech úrovních a vede až 14 metrů pod povrchem. Nejzajímavější částí tohoto systému je tzv. „Svítící chodba”, kde stěny fosforeskují díky přítomnosti přírodních minerálů. Tato podívaná zůstává návštěvníkům v paměti jako jeden z vrcholných bodů prohlídky.

Turistické prohlídky

Prohlídky jsou organizovány s průvodcem a začínají u vstupu poblíž jihlavského náměstí. Během prohlídky se návštěvníci dozvědí informace nejen o historii a výstavbě podzemí, ale i o různých legendách a příbězích spojených s tímto místem. Prohlídky trvají zhruba 90 minut a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Praktické informace

Podzemí je přístupné celoročně, avšak doporučuje se teplejší oblečení, jelikož teplota v chodbách je konstantně kolem 10 °C. Vstupenky lze zakoupit přímo na místě nebo online.

Reklama

Moderní využití

Díky své unikátní atmosféře se jihlavské podzemí často stává dějištěm různých kulturních a společenských akcí. Koncerty, divadelní představení a výstavy zde vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, která láká návštěvníky z širokého okolí.

Návštěva jihlavského podzemí je jedinečným zážitkem, který nabízí pohled do tajemného světa pod povrchem města, bohatého na historii a legendy. Výprava do těchto hlubin je nezapomenutelnou tečkou za cestou do Jihlavy, města s bohatou historií a mnoha turistickými atrakcemi.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu