Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek je jednou z nejstarších obydlených jeskyní v České republice, s historií osídlení sahající až do starověku před 15 tisíci lety. Nachází se v Drahanské vrchovině v Jihomoravském kraji, konkrétně v okrese Blansko. Tato přírodní památka přitahuje nejen milovníky historie, ale i přírody.

Reklama

Historický význam

První písemná zmínka o Jeskyni Výpustek pochází z roku 1608, kdy nesla název Dračí jeskyně. V dávných dobách sloužila jako útočiště jak pro zvířata, tak pro lidi, a její význam v regionu rostl s každým stoletím. Jeskynní prostory byly využívány i během druhé světové války a později v období komunismu jako úkryt a skladiště, což dodává tomuto místu ještě větší historickou hloubku.

Geologické zajímavosti

Jeskyně je součástí Drahanské vrchoviny a nachází se ve výšce 387 metrů nad mořem. Zdejší krasové útvary jsou známy svou rozmanitostí a krásou. Prohlídka jeskyně nabídne návštěvníkům pohled na unikátní geologické formace, které se vytvářely po tisíce let.

Flóra a fauna

Jeskyně a její okolí jsou domovem mnoha druhů flóry a fauny, které jsou často specifické pro krasové oblasti. Na prohlídce můžete spatřit netopýry, kteří v jeskyni přebývají, a různé druhy mechu a kapradin rostoucích v chladném a vlhkém prostředí jeskyně.

Co očekávat při návštěvě?

Návštěva Jeskyně Výpustek je vhodná pro všechny věkové kategorie. Průvodci vás provedou historickými a přírodními zajímavostmi, které jeskyně nabízí. Trasa prohlídky je dobře udržovaná a bezpečná, ale nezapomeňte na vhodnou obuv, protože prostředí může být kluzké.

Reklama

Praktické informace

Jeskyně Výpustek se nachází v okrese Blansko, což je z Brna zhruba 45 minut jízdy autem. Pro turisty je k dispozici parkoviště, a během letní sezóny je možné využít i veřejné dopravy. V okolí jeskyně jsou různé turistické trasy, které vás zavedou do dalších zajímavých míst Drahanské vrchoviny.

Připravte se na jedinečný zážitek, který vás provede nejen podzemím, ale i historií lidstva a výjimečnou přírodou tohoto kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu