Javořice

Javořice, tyčící se do výšky 836 metrů nad mořem, je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a také celé Českomoravské vrchoviny. Tento majestátní vrcholek je součástí katastrálního území obce Mrákotín u Telče, nacházející se v okrese Jihlava, v malebném kraji Vysočina.

Reklama

Přírodní a turistické lákadlo

Javořice je oblíbeným cílem turistů nejen díky své výšce, ale také díky krásné přírodě, kterou nabízí. Na jejím vrcholu se nachází lesní porosty, které přecházejí v travnaté plochy, a během pěších túr se návštěvníkům otevírají malebné výhledy na celé okolí. V zimních měsících se Javořice mění v ráj pro milovníky zimních sportů.

Historie a zajímavosti

Vrchol Javořice je také místem historického významu. Dříve se tu nacházela dřevěná rozhledna, která však byla časem odstraněna. Navíc z vrcholu můžete spatřit i zbytky starodávných hradišť, které dokazují osídlení tohoto místa již v dávných dobách. V oblasti se dochovaly různé legendy, které vyprávějí o ukrytých pokladech a tajemných bytostech.

Turistické trasy a aktivity

Javořice je dostupná několika turistickými trasami, které vedou přes malebnou přírodu Českomoravské vrchoviny. Nejpopulárnější trasa je z Telče, která prochází lesními cestami a je vhodná pro celou rodinu. Na své si zde přijdou jak pěší turisté, tak cyklisté, kteří mohou využít značené cyklotrasy. Pro milovníky geocachingu je Javořice také atraktivní lokalitou s několika skrytými poklady.

Místní fauna a flóra

Oblast kolem Javořice je bohatá na různé druhy rostlin a zvířat. Lesy jsou domovem pro různé druhy divoké zvěře, jako jsou srnci, jeleni nebo divoká prasata. Také zde můžete spatřit různé druhy ptáků, včetně vzácných druhů, které zde hnízdí. Milovníci botaniky ocení rozmanitost rostlin, například borůvky, vřesy a různé druhy květin.

Reklama

Dostupnost a infrastruktura

Javořice je snadno dostupná z několika směrů, a to jak autem, tak veřejnou dopravou. Z Telče je možné dojet autobusem až do Mrákotína a odtud pokračovat pěšky. V blízkosti vrcholu se nachází několik možností ubytování, od penzionů až po chatky a kempy pro milovníky přírody. Místní restaurace a hospody nabízejí výbornou regionální kuchyni, což znásobí zážitek z pobytu v tomto krásném koutě České republiky.

Javořice představuje ideální místo pro odpočinek, poznávání krásné přírody a vychutnávání si kouzla Českomoravské vrchoviny. Ať už jste vášniví turisté, nebo hledáte klidné místo pro relaxaci, Javořice vás nezklame.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu