Hrádek (pomník Jana Sladkého Koziny)

Na vrchu Hrádek, který se nachází v Plzeňském kraji v okrese Domažlice, leží významný pomník věnovaný jednomu z vůdců chodského povstání proti trhanovskému pánu Lamingerovi, Janu Sladkému Kozinovi. Památník stojí hrdě nad obcí Újezd a každoročně přitahuje množství návštěvníků zajímajících se o bohatou historii této oblasti.

Reklama

Historické pozadí

Jan Sladký Kozina byl jedním z hlavních vůdců chodského povstání, které se odehrálo koncem 17. století. Chodové se dlouhodobě dožadovali svých práv a svobod, které jim byly odepřeny místními pány. Konflikt se vyhrotil zejména proti Lomikarovi, jak se přezdívalo hraběti Wolfovi Maxmiliánu Lammingeroj.

Význam pomníku

Tento pomník symbolizuje odhodlanost a odvahu místních obyvatel, kteří se postavili proti útlaku. Památník je rovněž připomínkou tragického osudu Jana Sladkého Koziny, který byl za svou roli v povstání popraven. Známý je jeho prorocký výrok před popravou, že Lomikar se brzy setká se svým osudem, což se skutečně naplnilo, neboť Lomikar zemřel přesně rok poté.

Turistické zajímavosti

Okolí Hrádku nabízí návštěvníkům nejen kulturní a historický zážitek, ale také nádherný výhled do krajiny. Lokalita je ideální pro pěší turistiku, a díky nadmořské výšce 590 metrů se jedná o skvělý výchozí bod pro turisty, kteří chtějí objevovat krásy Plzeňského kraje. Výlet na Hrádek je vhodný pro návštěvníky všech věkových kategorií a lokalita je dobře přístupná i pro rodiny s dětmi.

Přístup a praktické informace

Obec Újezd je jednoduše dostupná jak autem, tak veřejnou dopravou. Z místního parkoviště vede k pomníku krátká, ale malebná stezka, kterou zvládnou i méně zdatní turisté. Protože se jedná o památník venkovního charakteru, doporučuje se návštěva během dobrého počasí, aby si návštěvníci mohli plně vychutnat atmosféru a výhledy, které lokalita nabízí.

Reklama

Okolní zajímavosti

Poblíž Hrádku najdete i další historické a kulturní památky. Můžete se vydat třeba na návštěvu města Domažlice, které je známé svými tradičními Chodskými slavnostmi a bohatou historií. Také doporučujeme navštívit Chodský hrad a další památníky, které dodávají regionu unikátní atmosféru.

Pomník Jana Sladkého Koziny je tedy významným místem, které by nemělo být opomenuto při návštěvě tohoto malebného kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu