Hrad Valečov

Hrad Valečov, nacházející se v srdci Českého ráje, je fascinující zřícenina ukrytá mezi pískovcovými skalami, která se pyšní svou bohatou historií. Leží nedaleko od Mnichova Hradiště v okresu Mladá Boleslav. Tato památka byla vyhlášena chráněnou kulturní památkou České republiky již v roce 1958, což svědčí o její historické a kulturní hodnotě.

Reklama

Historie hradu Valečov

Hrad Valečov byl pravděpodobně založen ve 14. století mocným šlechtickým rodem. První zmínky o hradu se objevují již v roce 1316. Po několika staletích opakující se přestavby a změny majitelů, hrad začal postupně upadat. Zničující osud ho potkal v 17. století během třicetileté války, kdy byl pobořen a opuštěn.

Architektonický skvost

Valečov je vzácným příkladem kombinace hradu vytesaného do pískovcových skal a cihlových a kamenných budov. Toto spojení vytváří unikátní a malebnou scenérii, která přitahuje stovky turistů ročně. Zajímavostí je, že hrad disponoval jak obytnými prostory, tak i obrannými prvky a sloužil také jako útočiště v dobách neklidu.

Prohlídky a turistická atrakce

Návštěvníci, kteří zavítají na Valečov, mají možnost procházet se zbytky hradu a přitom si užívat nádherné výhledy na okolní krajinu Českého ráje. Prohlídka umožňuje nahlédnout do různých částí hradu, včetně nádvoří a podzemních prostor. Na některých místech jsou umístěny informační tabule, které přibližují historii a význam jednotlivých částí objektu.

Doporučené aktivity

Hrad Valečov je ideálním výchozím bodem pro turistické trasy a výlety po Českém ráji. Okolní příroda nabízí možnosti pro pěší turistiku, cyklistiku a také horolezectví. Mezi nejpopulárnější cíle v okolí patří Drábské světničky, Příhrazské skály a rozhledna Čížovka.

Reklama

Pro rodiny s dětmi je v létě připravena trasa s naučnými tabulemi, které zábavnou formou seznamují s historií hradu a jeho obyvateli. K dispozici jsou také průvodcem organizované prohlídky, které jsou obzvláště zajímavé pro milovníky historie a architektury.

Praktické informace

Dostupnost hradu Valečov je velmi jednoduchá díky dobré značené turistické stezce. Parkoviště se nachází poblíž hradu, odkud vede krátká pěší cesta až k samotnému objektu. Hrad je přístupný celoročně, avšak doporučuje se návštěva v jarních a letních měsících, kdy je přístup trochu snazší. Hlavní turistická sezóna přináší zvýšený počet návštěvníků, proto je vhodné plánovat návštěvu předem.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu