Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn je situován v malebné oblasti Českého ráje, přibližně 6 km od města Turnova. Toto historické místo přitahuje nejen milovníky dějin, ale i turisty hledající malebná a klidná místa k prozkoumání. Valdštejn je jedním z nejstarších hradů Českého ráje, jehož historie sahá až do první poloviny 13. století.

Reklama

Historie hradu

Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 pány z Valdštejna. Původně sloužil jako obranná pevnost a byl postaven na skále nad říčkou Libuňkou. Během své existence se hrad stal dějištěm mnoha historických událostí. Přešel do rukou významných šlechtických rodů jako jsou Vartenberkové a Smiřičtí. V 17. století hrad výrazně poškodil požár a následně se stal částečnou zříceninou.

Architektonické zvláštnosti

Valdštejn se vyznačuje zajímavými architektonickými prvky, které jsou směsicí gotických a barokních stylů. Některé z dochovaných staveb zahrnují gotickou kapli sv. Jana Nepomuckého, která je považována za jednu z nejvýznamnějších staveb tohoto druhu v České republice. Kaple byla postavena v 18. století a její interiér zdobí barokní oltář a fresky. Další významnou částí hradu je barokní most se sochami světců.

Okolí a turistické trasy

Valdštejn je také výchozím bodem pro mnoho turistických stezek vedoucích do okolních lesů a skalních měst. Pro turisty je zajímavý například výstup na rozhlednu na blízkém kopci Hlavatici, odkud je nádherný výhled na celé okolí. Stezky jsou vhodné jak pro pěší turistiku, tak i pro cyklisty. Na své si přijdou i milovníci geocachingu, protože v okolí hradu je umístěno několik keší.

Zajímavosti a tipy pro návštěvníky

Návštěva Valdštejna nabízí i možnost zapojit se do různých kulturních a historických akcí, které se zde pravidelně konají během letní sezóny. Pro rodiny s dětmi je připraveno množství soutěží a interaktivních programů, které přibližují historii hradu zábavnou formou. Nedaleko hradu jsou také možnosti občerstvení a malé suvenýrové obchody, kde si můžete zakoupit památku na tento nádherný výlet.

Reklama

Hrad Valdštejn je tedy ideálním místem pro všechny, kteří chtějí spojit zájem o historii s krásami přírody a zážitky z aktivní turistiky. Navštivte tento skvost Českého ráje a objevte jeho bohatou minulost i nádherné okolí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu